Czasem tracimy z dnia na dzień źródło utrzymania, ale zostają zobowiązania finansowe w postaci kredytów i bieżących potrzeb, np. jedzenia, ubrań, podręczników dla dzieci, nie mówiąc już o dodatkowych atrakcjach, takich jak szkolne wycieczki, gadżety multimedialne, kursy językowe. Nic dziwnego, że praca za granicą coraz częściej staje się koniecznością dla osób, które przeliczyły swoje możliwości w kraju.

Przykładem może być niepracująca żona, której mąż ulega wypadkowi lub odchodzi do młodszej i miga się od płacenia alimentów. Jeśli kobieta nie ma żadnego doświadczenia, które mogłaby wykorzystać na rynku pracy, zawsze zostaje jej praca za granicą od zaraz. W jakim zawodzie nie brakuje ogłoszeń? Dobrze płatna praca za granica bęz języka – Niemcy czy Wyspy Brytyjskie – dla kobiety jest to na przykład opiekunka osób starszych.

W Europie zachodniej jest inne podejście do roli dzieci w życiu starzejących się rodziców, nie mówiąc już o tym, że niektórzy nie zdecydowali się na dzieci, bo woleli miło spędzać czas, a argument, że nie będzie miał im kto podać szklanki wody na starość, nie był wystarczającą motywacją do założenia rodziny. Emerytów w Niemczech i na Wyspach Brytyjskich stać na wynajęcie opiekunki, która wesprze ich w wykonywaniu codziennych czynności, poda leki, dotrzyma towarzystwa, a w skrajnych przypadkach – zmieni pieluchy i podmyje.

Dzięki takiemu podejściu dzieci są traktowane jako goście zwolnieni z pielęgnacji starzejących się rodziców oraz poświęcania się dla nich. Nie trzeba znać języka, ponieważ na miejscu, podłapiemy go praktycznie od razu. Od prostych zwrotów dotyczących gotowania czy pielęgnacji po trudniejsze.
W końcu nauczymy się mówić płynnie, a wtedy zakupy czy rozmowy towarzyskie z sąsiadami nie będą nam już straszne. Kiedy nauczymy się języka mamy też większe możliwości jeśli chodzi o zarobki i rynek pracy. Dlatego na start, mało wymagające zajęcie jak bycie opiekunką sprawdzi się rewelacyjnie dla każdego.

Niekiedy praca za granicą w nieambitnej branży, jak kierowca wózka widłowego, pozwala wydobyć się z pętli kredytów, zadłużenia lub odłożyć na biznes. Prowadzenie firmy za granicą, np. w Niemczech nie wiąże się z takimi ograniczeniami jak w Polsce. Nic dziwnego, że zachodnie kraje kuszą przedsiębiorców, a emerytura też będzie wyższa. Otwórzmy się więc na zachód, nie bójmy się nieznajomości języka, ani kontaktów z obcokrajowcami. Nic nie stoi na przeszkodzie, abo spróbować, a jeśli nam się nie spodoba to wrócić do kraju. Wyższe zarobki kuszą, pamiętajmy jednak by być rozważnym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here