W dalszym ciągu wielu pracodawców poszukuje pracowników najemnych, co za tym idzie taka forma zatrudnienia cieszy się sporym zainteresowaniem. Oczywiście nie powinno to stanowić zaskoczenia, przede wszystkim jest to korzystne rozwiązanie dla obu stron, tym samym praca najemna to alternatywa która zwłaszcza poza granicami naszego kraju nie jest niczym dziwnym. Pamiętajmy, że praca najemna może być jednocześnie wykonywana w kilku państwach, w aspekcie jednego pracodawcy lub zakładu pracy, można zatem powiedzieć, że jest to jeden z podstawowych argumentów przemawiających za tego typu umową. Jak najbardziej praca najemna, oparta jest o umowę o pracę, która reguluje wszystkie zasady, warunki i obowiązki spoczywające na barkach nie tylko pracownika, ale również pracodawcy jaki go zatrudnia.
Jakie są zalety oraz wady pracy najemnej?
Pewnie, że praca najemna posiada swoje wady i zalety, dlatego zanim zdecydujemy się na podpisanie adekwatnej umowy, zastanówmy się czy w jakikolwiek sposób spełnia ona jasno określone wymagania. Przede wszystkim pamiętajmy aby na zapisy w naszej umowie spojrzeć z odpowiedniej do tego perspektywy, zwrócić uwagę na to czy taka forma zatrudnienia rzeczywiście jest tą, na jaką pragniemy się zdecydować.
Co przemawia na korzyść pracy najemnej?
Praca najemna jak wspomniano powyżej, jest oparta w całości o umowę o pracę, co oznacza mianowicie tyle, iż nie musimy martwić się o ewentualne i stałe zatrudnienie.
Dużym uproszczeniem jest również fakt, iż za wszystkie obowiązki związane z samym zatrudnieniem chociażby za sam ZUS nie odpowiadamy w żadnym przypadku, to zadanie jakie spada na barki pracodawcy (reguluje to ustawa i przepis kodeksu pracy, na temat ochrony takiego pracownika najemnego)
Jakie są wady pracy najemnej?
Niestety w przypadku pracy najemnej, należy wspomnieć także o pewnych ograniczeniach, które dotyczą zwłaszcza rozwoju zawodowego czy samodzielnego kierowania własną karierą. W przypadku pracy najemnej większość decyzji uzależnione jest od ewentualnego pracodawcy, jaki ma możliwość decydowania o wielu kwestiach związanych z zakresem wszystkich obowiązków zawodowych.
Dlaczego firmy poszukują pracowników najemnych?
Z jakiego powodu firmy poszukują pracowników najemnych? Nie ma jakichkolwiek wątpliwości co do tego, iż mogą im najzwyczajniej w świecie określić czy zarządzić realizację jasno określonych zadań czy działań. Pewnie, iż za wykonaną pracę otrzymują oni odpowiednie wynagrodzenie, często jednak uzależnione od kilku kwestii, tutaj pracodawca ma szereg możliwości z jakich korzysta (czas pracy, ilość godzin, efektywność, wydajność, realizacja określonego celu itd.).
Można zatem powiedzieć, iż praca najemna to alternatywa która wśród pracodawców wciąż nie traci na zastosowaniu, wręcz przeciwnie można powiedzieć iż z roku na rok rośnie ilość pracowników najemnych. Dodatkowo nowe przepisy niejednokrotnie umożliwiają pracodawcy większe możliwości decydowania o tym, co dany pracownik ma najzwyczajniej w świecie robić, przy tym na jakich zasadach.
Czego powinien oczekiwać pracownik najemny?
Czego powinien oczekiwać pracownik najemny? Przede wszystkim umowy o pracę, oraz otrzymania należnego mu wynagrodzenia, i co najważniejsze to o czym mówi się bardzo wiele a mianowicie stabilnego zatrudnienia. Nie musimy również martwić się o jakiekolwiek sprawy formalne, zwłaszcza związane z kosztami ZUS czy innymi za które odpowiada nie kto inny jak osoba która nas zatrudnia. W pracy najemnej chodzi wyłącznie o to, by robić to czego oczekuje pracodawca, raczej nie ma większych szans aby nastawić się na rozwój typowo zawodowy.
Dlaczego wzrasta ilość pracowników najemnych?
Z oczywistych do tego powodów systematycznie wzrasta ilość pracowników najemnych, co zresztą nie jest nowym zjawiskiem, lecz takim które ma miejsce od wielu lat. Wejście do Unii Europejskiej spowodowało, że wiele krajów i państw członkowskich poszukiwało właśnie wspomnianych pracowników najemnych. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie firmy, korporacje oraz przedsiębiorstwa, wiedzą co mogą zyskać stawiając właśnie na pracowników najemnych, jednocześnie jakie korzyści oraz zalety generuje taka forma zatrudnienia. Raczej nic nie wskazuje na to, aby liczba pracowników najemnych oraz umów opartych o taką formę swoistego zatrudnienia miała nagle spaść, wręcz przeciwnie przy uwzględnieniu wszystkich profitów wydaje się to niejednokrotnie odpowiednim rozwiązaniem dla obu stron. Warto zatem się zastanowić, czy praca najemna nie jest czymś ciekawym i odpowiednim dla kogoś takiego jak my.