praca

Chyba każdy z nas świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że jedynie kilka lat swojego dzieciństwa możemy w obecnych czasach spędzać w domu.
Kiedyś, w bardzo odległych czasach, w takich, podczas których ludzie nie mieli dostępu do żadnych źródeł technologii, w takich, podczas których właściwie ludzie nie żyli w blokach, bo ich zwyczajnie nie było, a budynki wyglądały całkiem inaczej i w końcu takich, w których żyło się po prostu inaczej, a ludzie właściwie musieli większość dnia spędzić na polowaniach (z reguły byli to mężczyźni) i na porządkowaniu domu (z reguły były to kobiety) nie przykładano tak ogromnej uwagi do kształcenia ludności.

W dawniejszych czasach to nawet wielu ludzi nie potrafiło pisać i czytać. Te dwie umiejętności były zarezerwowane jedynie dla wyjątkowych ludzi, pełniących ważne funkcje. Nawet wielu możnowładców nie opanowało tej umiejętności i jeżeli – na przykład – ktoś dostarczył im jakiś list, a oni pragnęli go przeczytać i na niego odpisać, potrzebowali do tego zadania człowieka, który będzie potrafił to zrobić.

jak pogodzić studia dzienne z pracą

Dlatego wielu możnowładców musiało mieć przy sobie skrybę, który tym się właśnie zajmował. Nikt nie zawracał sobie głowy tym, by tracić czas na uczenie pisania i czytania zwykłych ludzi. Na szczęście czasy się zmieniły i teraz o wiele większą uwagę przywiązuje się do tego, jakie posiadamy wykształcenie i czy potrafimy oczywiście odpowiednio pisać, czyli nie popełniać ogromnych ilości błędów ortograficznych czy też wiemy, gdzie postawić przecinek i oczywiście czy to robimy.

O ile dzieci w dawniejszych czasach nie spędzały swoich najmłodszych lat na nauce, dzieci żyjące w dzisiejszych czasach nie mają innego wyjścia. Maksymalny wiek, od którego trzeba zacząć edukację to siedem lat, kiedy to idzie się do pierwszej klasy podstawowej. Oczywiście od wieku sześciu lat czeka nasz jeszcze przedszkole, które ma za zadanie wprowadzić nas do życia społecznego z innymi dzieciakami.

Oczywiście do przedszkola teraz rodzice posyłają swoje dzieci wcześniej niż po rozpoczęciu przez nich szóstego roku życia. Minimalny wiek, od którego dziecko może zacząć uczęszczać do przedszkola to wiek trzech lat. Młodsze dzieci można zostawić w żłóbku. Ale wracając do głównego tematu, edukację zaczynamy od siódmego roku życia, zatem sam przyznaj, że czasu na zabawy w domu nie mamy za wiele, prawda? Szczególnie że pierwsze lata naszego życia nie bardzo pozostają w naszej pamięci.

Na szczęście do szkoły nie chodzi się na cały dzień, więc czasu na zabawę będzie dość. Po szkole podstawowej czeka nas dalsza edukacja. Im będziemy uczęszczać do wyższej klasy, tym trudniejszy stanie się poziom. Jednak jeżeli będziemy się systematycznie uczyć, nie ma się czego obawiać, bo ze wszystkim powinniśmy dać sobie radę. Kiedy nasza obowiązkowa edukacja dobiega końca przyjdzie nam wybierać, czy chcemy się kształcić dalej, czy rozpocząć pracę, zadowalając się wykształceniem średnim bądź zawodowym.

Wielu młodych ludzi decyduje się na to, by jednak podnieść swoje wykształcenie na wyższe. Wybierają się więc na studia. I tutaj do wyboru mają studia stacjonarne (czyli takie, w których zajęcia odbywają się w tygodniu) oraz niestacjonarne (czyli takie, w których zajęcia odbywają się w weekendy, z reguły co drugi). Jeżeli dana osoba wybierze tryb stacjonarny przyjdzie jej się zapewne zmierzyć z zagadnieniem, jak pogodzić studia dzienne z pracą, bo przecież pieniądze są potrzebne każdemu.

Podczas studiów dziennych najlepiej wybrać taką pracę, w której mamy możliwość wyboru elastycznych godzin pracy. Na szczęście na rynku pracy istnieje wiele firm, które chętnie przyjmą w swoje szeregi studenta. Taką firmę powinieneś wybrać, bowiem pracodawca rozumie, że studiujesz i nie zawsze będziesz w stanie przepracować cały tydzień po osiem godzin dziennie.

studia dzienne

Możesz gdzieś się zatrudnić na pół etatu albo na umowę zlecenie.

Możesz też pracować w weekendy, a tydzień całkowicie poświęcić sprawom związanym ze studiami. Na pewno nie będzie ci łatwo pogodzić te dwie rzeczy ze sobą, będziesz miał ograniczony czas na wyjścia ze znajomymi czy czas tylko dla siebie. Ale kiedy już się przyzwyczaisz do nowego trybu życia, powinno być jak z górki. Jeżeli zależy ci na studiach i na pracy, z całą pewnością dasz sobie radę.

I pamiętaj, że warto dążyć do zdobycia wyższego wykształcenia, bo przecież w niektórych miejscach pracy i na niektórych stanowiskach jest ono niezbędne. Ponadto na studiach poznasz wielu wspaniałych ludzi, którzy będą podzielali twoje zainteresowania kierunkiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here