jak dostarczyć zwolnienie lekarskie do pracy

Choroba może zaskoczyć każdego niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracy zawaleni robotą, czy też aktualnie jest przestój. Jedno jest pewne, kiedy jesteśmy chorzy i dostaliśmy zwolnienie lekarskie, nie powinniśmy tego lekceważyć. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli napiszę, że zdrowie jest najważniejsze i należy o nie dbać. Chodzenie z gorączką i katarem do pracy, nikomu nie przyniesie nic dobrego.

Jednak kiedy już lądujemy u lekarza i proponuje nam on posiedzenie w domu na L4, nie przekonujmy go, że nie czujemy się aż tak źle, a projekt w pracy się sam nie zrobi. Nie ma nic gorszego niż przechodzona choroba. Nie zdajemy sobie sprawy z niebezpiecznych powikłań np. po niedoleczonej grypie. Są one dużo bardziej poważne, niż nam się wydaje. Zatem jeśli lekarz proponuje nam zwolnienie, skorzystajmy z niego.

medcycyna, lekarz

Wiele osób będzie się zastanawiać w takim momencie, jak dostarczyć zwolnienie lekarskie do pracy? Prawo ustaliło na ten temat kilka zasad i warto je znać, ponieważ możemy sobie sami zaszkodzić. Najważniejszą dla nas informacją powinno być to, że takie zwolnienie pracownik ma obowiązek dostarczyć pracodawcy w siedem dni. Co, jeśli nie zmieścimy się w tym czasie? Nasz zasiłek zostanie obniżony o 25% liczone od 8 dnia do końca trwania tego zwolnienia. Oczywiście nie będzie to miało miejsca, gdy spóźnienie wynikło z przyczyn niezależnych od nas.

Gorzej, jeśli takie zwolnienie zostało zgubione. Nawet jeśli zagubił je pracodawca, to na pracowniku leży obowiązek uzyskania kopii. Wynika to z tego, że lekarz nie może takiego dokumentu wydać nikomu innemu poza nami. Warto zatem przed przekazaniem zwolnienia zrobić sobie jego kopię, zwykłe ksero wystarczy.

Bardzo niewskazane dla nas jest niedostarczenie takiego zwolnienia w ogóle. W takim przypadku nie otrzymamy żadnego świadczenia z tytułu zwolnienia lekarskiego. Jeśli jesteśmy niezdolni do pracy z tytułu L4, to nasze wynagrodzenie spada do poziomu 80%. Wyjątkowe sytuacje to np. ciąża lub gdy do wypadku doszło w miejscu pracy i przez to musimy być na zwolnieniu. Jeśli nasze zwolnienie trwa dłużej niż 33 dni, to po tym czasie wypłacanie świadczenia przejmuje ZUS.

Bardzo ważne, by w czasie trwania zwolnienia lekarskiego nie podejmować żadnej pracy. Powinniśmy podchodzić do tego bardzo poważnie, gdyż ZUS ma prawo nas skontrolować. Ma to przeciwdziałać wyłudzeniom zwolnień lekarskich. Oczywiście możemy mieć zwolnienie, potocznie nazywane, leżącym i w takim wypadku koszenie trawnika w ogródku będzie odebrane na naszą niekorzyść.
Czas spędzony na zwolnieniu lekarskim ma być wykorzystany na powrót do zdrowia, a nie na przeprowadzenie remontu w mieszkaniu. ZUS na to jest bardzo wyczulony i lepiej nie przeprowadzać tego typu zabiegów. Grozi nam wtedy nie tylko utrata zasiłku, ale nawet dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Oprócz samego ZUS-u sprawdzić może nas pracodawca. Zapewne nie dzieje się to często, ale powinniśmy zdawać sobie sprawę z takiej możliwości.

Poinformowanie pracodawcy o niezdolności do pracy, czyli o otrzymaniu zwolnienia, powinno odbyć się jak najszybciej. Różne są sytuacje w życiu, ale jednak ta informacja powinna dotrzeć do niego nie później niż do dwóch dni. Takie zwolnienie należy dostarczyć pracodawcy fizycznie, przekazując mu dany dokument.

zwolnienie lekarskie

Jeśli jesteśmy bardzo chorzy i nie wstajemy z łóżka, będzie ciężko nam osobiście z nim pojechać do zakładu pracy. W takim wypadku wyręczyć może nas ktoś bliski. Możemy też, taki dokument wysłać pocztą, ale zadbajmy o to, aby był to list priorytetowy oraz rejestrowany z potwierdzeniem nadania. Dość dobrą alternatywą jest też skorzystanie z kuriera. Opcja droższa, ale mamy większą pewność, że nasze zwolnienie dotrze szybko.

Całego tego zamieszania z terminami i dostarczaniem zwolnienia, by nie było, gdyby szerzej stosowano e-zwolnienia. Taką opcję mamy już od początku 2016 roku. Niestety jednak do tej pory nie był to obowiązek.
W tym roku ma się to zmienić. Obowiązek wystawienia zwolnienia lekarskiego w formie elektronicznej spowoduje, że zostanie ono dostarczone do ZUS natychmiastowo i będzie ono od razu widoczne dla pracodawcy. W takim wypadku papierowe zwolnienia, w ogóle przestaną funkcjonować i nie będzie problemy z zagubionymi dokumentami.

Warto pamiętać, że sytuacja, w której musimy poinformować pracodawcę o zwolnieniu lekarskim, dotyczy nie tylko nas samych. Każdy rodzic powinien pamiętać, że przysługuje mu zwolnienie na dziecko, współmałżonka lub rodzica. Tutaj ilość dni możliwych do wzięcia na cel opieki nad chorym jest różna w zależności od tego, kto jest chory.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here