Zapewne niejednokrotnie mieliśmy okazję usłyszeć o istnieniu zakładu pracy chronionej, co za tym idzie przedsiębiorstwa które de facto posiada nie tylko odpowiednie profity lecz skupia się na zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Oczywiście stworzenie takiego zakładu wiąże się przede wszystkim z dostosowaniem i dopasowaniem stanowiska pracy, pod osobę niepełnosprawną, jednak niech nie dziwi fakt, iż takich zakładów działa coraz więcej. Można zresztą powiedzieć, iż stają się one istną alternatywą dla osób które nie mogłyby pracować w innym miejscu, dając im nie tylko zajęcie ale przede wszystkim zatrudnienie. Dodatkowo nie ma jakichkolwiek wątpliwości, iż ilość zakładów chronionych będzie systematycznie wzrastać, zresztą widać tą tendencję już od kilku lat, w których otwarto wiele nowych tego typu miejsc. Nie wszyscy jednak mają pojęcie na temat samej działalności, funkcjonowania, profitów czy innych kwestii związanych zwłaszcza nie tyle z prowadzeniem co założeniem zakładu pracy chronionej. Warto zatem dowiedzieć się więcej na ten temat, a tym samym zdać sobie sprawę, iż zakłady tego typu otrzymują odpowiednie wsparcie a nawet są finansowane ze środków zewnętrznych.

Czym zatem jest Zakład Pracy Chronionej?

Zatem czym tak naprawdę jest Zakład Pracy Chronionej? Niczym innym jak przedsiębiorstwem, które z racji profilu prowadzonej działalności jest dostosowane pod względem zatrudniania wyłącznie osób z wyższym stopniem niepełnosprawności. W tego typu zakładach chronionych nie chodzi wyłącznie o to aby wypracował on jak największy zysk, czy generował przychody w gruncie rzeczy najważniejsze jest, aby udało się aktywizacja osób zawodowa, które de facto nie mają szans na znalezienie pracy w aspekcie otwartego rynku pracy. Dlatego niech nie dziwi sytuacja w której skupia się właśnie na tym drugim aspekcie i zagadnieniu, a tym samym oferuje się ludziom niepełnosprawnym możliwość bycia aktywnym zawodowo.

Co trzeba zrobić aby otworzyć taki zakład pracy chronionej?

Przede wszystkim nie każda firma, może stać się zakładem pracy chronionej, co za tym idzie musi ona spełnić pewne wymagania oraz co najważniejsze, otrzymać decyzję którą w tej sytuacji wydaje nie kto inny jak wojewoda.

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorstwo, aby stać się zakładem pracy chronionej?

Każde przedsiębiorstwo, które pragnie stać się zakłady pracy chronionej musi liczyć się z :

Koniecznością prowadzenia adekwatnej działalności gospodarczej przez okres nie krótszy niż rok czasu.
Zatrudniać w tym czasie (12 miesięcy) przynajmniej 25 pracowników w oparciu o etat
W okresie 6 miesięcy, zrealizować cel jakim jest rosnące zatrudnienie osób niepełnosprawnych (minimum 50% ogółu zatrudnienia), dodatkowo 20% muszą stanowić pracownicy, z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.
Alternatywną opcją, jest posiadanie 30% pracowników pod postacią osób niepełnosprawnych, upośledzonych umysłowo lub psychicznie chorych, wszystkie muszą zaliczać się do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Dysponować obiektem czy też pomieszczeniom, jakie spełniają wszystkie niezbędne przepisy i zasady bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Dodatkowo muszą one być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wraz z przygotowaniem dla nich stanowiska pracy, ciągów komunikacyjnych czy pomieszczeń sanitarnych i higienicznych.

Każdy przedsiębiorca, jaki prowadzi Zakład Pracy Chronionej, jest zobowiązany oraz zmuszony do ich przestrzegania, w innym przypadku utraci tego typu status.

Czy Zakłady Pracy Chronionej posiadają specjalne uprawnienia?

Wszystkie Zakłady Pracy Chronionej posiadają specjalne uprawnienia, co za tym idzie korzystają z takich ulg czy profitów jak :

Brak jakichkolwiek opłat oprócz skarbowych czy też dotyczących sankcji
Możliwość uzyskania wsparcia ze strony PFRON
Zwolnienie z niektórych podatków, jednak w przypadku nieruchomości lub rolnego oraz leśnego, ewentualnie od czynności cywilnoprawnych, muszą być one powiązanie z samym Zakładem Pracy Chronionej
Dofinansowanie jakie otrzymuje Zakład Pracy Chronionej do pensji dla wszystkich niepełnosprawnych pracowników.
Wsparcie przy spłacie kredytu nawet do 50%, w sytuacji gdy został on zaciągnięty na działalność lub rozwój samego Zakładu Pracy Chronionej.

Jak zatem widać, stworzenie Zakładu Pracy Chronionej, wiąże się nie tylko z warunkami jakie de facto należy spełnić lecz przede wszystkim swoistymi korzyściami, które generuje i umożliwia taka forma prowadzenia danego przedsiębiorstwa. Oczywiście Zakłady Pracy Chronionej mogą liczyć również na inne formy, finansowego wsparcia chociażby z dotacji unijnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here