kalendarz

Nawet jeśli dopiero co rozpoczęliśmy pracę w nowej firmie, bo w przeciągu ostatnich paru miesięcy udało nam się przebranżowić i uzyskać nowe zatrudnienie, już teraz myślimy zapewne o swoim przyszłym urlopie. To na niego wyczekujemy całymi latami. Musząc sprostać poważnym i niełatwym wyzwaniom, znosić nieprzyjemne uwagi swojego szefa i pracować po godzinach, robimy to tylko dlatego, że mamy nadzieję na wyjątkowo udane, pełne relaksu i błogich rozrywek wakacje.

Chcemy je planować jak najszybciej, wiedząc, że im później się tym zajmiemy, tym mniej ciekawych ofert zostanie nam do wyboru. Od samego początku nowej pracy zaczynamy interesować się tym, ile urlopu w pierwszym roku pracy powinno nam przysługiwać. Każdego pracodawcę obowiązują na szczęście te same zasady, z którymi możemy się zapoznać na wielu stronach internetowych czy po prostu w odpowiednich ustawach. Zwróćmy na nie koniecznie uwagę, aby nie dopuścić do sytuacji, w której nasz pracodawca nie zaproponuje nam odpowiedniej ilości urlopu. Na takie coś powinniśmy odpowiednio zareagować.

ile urlopu w pierwszym roku pracy

Urlop w pierwszej pracy

Nawet jeśli dopiero co rozpoczęliśmy swoją karierę zawodową i właśnie uzyskaliśmy swoją pierwszą w życiu pracę, mamy pełne prawo do udania się na urlop. Naturalnie rzecz biorąc nie zrobimy tego już po jednym miesiącu, ani nawet dwóch. Aby zasłużyć sobie na tych kilka tygodni czystego i błogiego odpoczynku, najpierw musimy się wykazać i dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków. Nasza pierwsza w życiu praca zaoferuje nam mniejszą ilość dni wolnych, ale i tak będziemy na nie stopniowo pracować.

Po każdym przepracowanym miesiącu zacznie nam przysługiwać 1/12 tego urlopu, który otrzymałaby osoba pracująca w firmie przez cały rok. Zazwyczaj jest to ok. półtora dnia. To oznacza, że jeśli uda nam się wytrwać na nowym stanowisku pół roku, będziemy mogli udać się na ponad tygodniowy urlop. Pracodawca może nam także zaokrąglić nasz urlop, ale nie dzieje się to zbyt często. Porozmawiajmy z nim na ten temat i poprośmy go o to, od razu podkreślając, jak ciężko pracowaliśmy przez ostatnie miesiące.

ile urlopu

Miesiąc pracy – co to takiego?

Kiedy jednak możemy stwierdzić, że właśnie przepracowaliśmy cały miesiąc? Po jakim czasie rzeczywiście zaczynają nam przysługiwać te niecałe dwa dni urlopu? Otóż miesiąc pracy upływa w momencie ostatniego dnia każdego miesiąca, o ile byliśmy zatrudnieni od jego pierwszego dnia. Jeżeli natomiast uzyskaliśmy zatrudnienie w innym czasie, powinniśmy liczyć swój urlop zgodnie z miesiącem kalendarzowym. Obliczenia te nie są proste, więc jeśli sami nie potrafimy ich do końca wykonać lub nie jesteśmy pewni, czy robimy to dobrze, możemy skorzystać z praktycznych kalkulatorów występujących na wielu stronach internetowych.

Mając dobre relacje ze swoim szefem, możemy również udać się bezpośrednio do niego i spytać o to, czy już przepracowaliśmy miesiąc i czy już przysługuje nam jakiś urlop. Dbajmy po prostu od swoje prawa i pilnujmy tego, aby inni je respektowali. Wiedząc, ile urlopu w pierwszym roku pracy powinno nam przysługiwać, możemy uniknąć sytuacji, w której nasz pracodawca nie pozwoliłby nam na żadne wakacje.

Konkretne liczby

Jak jednak wygląda ilość urlopu w skali całego roku? Na jak długie wakacje będziemy sobie mogli pozwolić, jeżeli uda nam się przepracować całe dwanaście miesięcy? Otóż pracując w jakimkolwiek zawodzie mniej niż dziesięć lat, możemy sobie pozwolić na dwadzieścia dni wolnych w ciągu roku. Jeśli nasz staż pracy jest dłuższy i wynosi przynajmniej 10 lat, przysługuje nam automatycznie dwadzieścia sześć dni urlopu.

Oczywiście tyczy się do osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę, spędzających w biurach, zakładach czy firmach przynajmniej te osiem godzin dziennie. Jeśli zatem współpracujemy w oparciu o umowę zlecenie czy umowę na pół etatu, naturalnie rzecz biorąc dysponujemy mniejszą ilością dni wolnych. Musimy je samodzielnie wyliczyć lub powierzyć to zadanie swojemu szefowi. Pamiętajmy też, że na ilość urlopu wpływają także nasze poprzednie prace. Liczy się cały okres zatrudnienia, a nie tylko praca dla konkretnej firmy.

Znając już dokładną odpowiedź na pytanie – ile urlopu w pierwszym roku pracy – możemy zacząć spokojnie planować swoje wakacje. Dowiedzieliśmy się już, na jak długi wypoczynek będziemy sobie mogli pozwolić, dlatego dostosowujemy do niego propozycje wycieczek różnych biur podróży. Wakacje to ten moment, który musimy jak najlepiej wykorzystać. Pozwólmy sobie na nie i wróćmy do swojej pracy ze zdwojoną siłą i energią.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here