świadectwo pracy

Pracujesz dziennie przez osiem godzin, już znasz na pamięć wszystkie ściany w swoim aktualnym miejscu pracy, osoby już cię nie zaskakują, jak pierwszego dnia, kiedy wszedłeś do pracy i wszystko wydawało się dla ciebie nowe. Rozpiskę swoich obowiązków znasz od deski do deski i nawet gdy coś nagłego się dzieje, to nie przejmujesz się tym, bo wiesz, że dasz sobie rady.

Zbierając wszystkie powyższe punkty w jedną całość można dostrzec, że dopadła cię rutyna pracy. Wiesz, że dalsze przebywanie w tym miejscu nie ma najmniejszego sensu, bo niczego nowego się nie nauczysz. Stwierdzasz, że to jest odpowiedni czas, na zmianę. Jak najczęściej wygląda zmiana pracy? Zachęcamy do lektury.

Zastanawiasz się, od czego zacząć szukanie swojego nowego miejsca

Może to jest prosta odpowiedź, ale należy poprzechodzić wiele rozmów kwalifikacyjnych, żeby dostać tę wymarzoną pracę. W porządku, ale kiedy na nie chodzić? Należy codziennie prosić o urlop, żeby iść na rozmowę o pracę? Nie po to nazbierałaś dodatkowych dni wolnych, żeby wykorzystać je na rozmowę o pracę. Zatem, jak podejść do tematu? Jeśli masz możliwość wyjścia z pracy, korzystaj z niego.

Jeśli nie masz, to staraj się umawiać na rozmowy po godzinach pracy. Oczywiście często usłyszysz odpowiedź, że rekruterzy nie pracują już o tych godzinach. Co wtedy? Osobiście sugeruję, żeby zebrać kilka rozmów o pracę w jednym dniu i mimo wszystko skorzystać z urlopu. Na jedną rozmowę, się nie opłaca brać dnia wolnego, ale na trzy i więcej?

co zawiera świadectwo pracy kto i kiedy je wydaje

Znalazłeś już swoje nowe miejsce pracy, co teraz?

Składasz wypowiedzenie u swojego przełożonego i przechodzisz na okres wypowiedzenia. Jego długość zależy od twojego okresu pracy. Tutaj należy pamiętać, jak wylicza się ten okres. Jeśli wypowiedzenie składasz, kiedy jesteś na okresie próbnym, to trwa on dwa tygodnie, od najbliższej soboty.
Miesięczny okres wypowiedzenia dotyczy pracowników, którzy pracowali w firmie przez co najmniej sześć miesięcy na umowę o pracę, a trzymiesięczny okres wypowiedzenia dla tych, którzy pracowali powyżej trzech lat.

Okres ten uwzględnia tylko pełne miesiące. Przykładowo, jeśli pracujesz dwa lata w firmie i wypowiedzenie złożyłeś 20 stycznia, to twój okres wypowiedzenia rozpoczyna się od 1 lutego i trwa do ostatniego dnia miesiąca.Już się nie możesz doczekać nowej pracy. Jednakże zaznaczamy, że jest jeszcze jedna sprawa, o której warto pamiętać, a mianowicie odbiór świadectwa pracy.

Co zawiera świadectwo pracy kto i kiedy je wydaje?

Świadectwo pracy wydaje twój obecny pracodawca, u którego jesteś aktualnie zatrudniony i dostajesz go najpóźniej w ostatnim dniu trwania okresu zatrudnienia.
Zawiera informacje o twoim okresie zatrudnienia, rodzaju wykonywanej pracy i jego etacie, zajmowanych stanowiskach, trybie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę oraz inne informacje dotyczące wykorzystania dni urlopowych.

Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkiem pracodawcy, ale często się zdarza, że w ferworze obowiązków zapomina o swojej powinności. Dlatego warto przypominać się w tej sprawie, bo jeśli się tego nie zrobi, to nie będziesz miał wypłaconego zaległego urlopu, jeśli ci pozostał. Poza tym, twój nowy pracodawca nie będzie w stanie wyliczyć, ile dni urlopowych przysługuje ci za staż pracy oraz ustalić czas ubezpieczenia w ZUS.

Zwolniłeś się z pracy, ale nie udało ci się w okresie wypowiedzenia znaleźć nowej pracy. Co wtedy? Trafiasz na bezrobocie, ale nie jesteś bez grosza przy duszy. Na podstawie świadectwa pracy możesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych i wykorzystać ten czas, by efektywnie znaleźć nowe miejsce pracy.

co zawiera świadectwo pracy

Istnieją również sytuację, w której pracodawca nie wydaje ci świadectwa pracy. Jego obowiązkiem jest wydanie dokumentu i dostarczenia go tobie, jednakże z różnych powodów może ci go nie wystawić od razu.
Co wtedy się dzieje? Pracodawca jest zmuszony do dostarczenia świadectwa pracy nie później niż 7 dni od momentu ustania okresu zatrudnienia. Aczkolwiek jeśli przez brak dokumentu masz trudności z rozpoczęciem pracy u nowego pracodawcy i ten okres trwa przez sześć tygodni, wtedy pracodawca zmuszony jest do wypłacenia odszkodowania.

Gdy dostajesz świadectwo pracy już nic cię nie łączy z poprzednim pracodawcą i śmiało możesz rozpocząć pracę w nowym miejscu. Jaka była wasza przygoda ze zmianą pracy, czy spotykaliście jakieś trudności związane z wypowiedzeniem umowy i rozpoczęciem pracy w nowym miejscu? I przede wszystkim, czy zmiana waszej pracy wyszła wam na dobre? Zachęcamy do dyskusji i dzielenia się doświadczeniem w tej dziedzinie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here