Studia czy praca

Każdego roku tysiące młodych Polaków staje przed wyborem studiów. Wielu z nich zastanawia się, czy to właściwy kierunek ich życiowej ścieżki. Niektórzy rozważają pominięcie tego etapu i podjęcie od razu pracy zawodowej. Jeszcze inni łączą te dwie opcje i zastanawiają się, jak szukać pracy na studiach?

Dlaczego warto iść na studia?

Żyjemy w systemie edukacyjnym, dla którego naturalną koleją rzeczy jest podjęcie studiów wyższych. Takie rozwiązanie wiąże się z wieloma zaletami. Najważniejsze z nich to:

  • wyższe wykształcenie,
  • możliwość uzyskania stypendium,
  • nowe znajomości,
  • regularny rozwój intelektualny,
  • szansa na rozwój pasji,
  • nauka samodzielności.

Co więcej, bycie studentem daje profity w postaci licznych zniżek. Ponadto wielu pracodawców o wiele chętniej zatrudnia osoby ze statusem studenta, ze względu na wiele korzyści, z jakimi się on dla nich wiąże.

Dlaczego lepiej iść do pracy?

Dla większości młodych osób praca oznacza w pełni „dorosłe” życie, w którym nie ma miejsca na zabawę i beztroskość. Jednak po głębszej analizie i przyjrzeniu się wadom, i zaletom takiego rozwiązania, można dojść do wniosku, że pod wieloma względami, lepiej iść do pracy niż na studia.

Dlaczego?

Wybór pracy, oznacza wcześniejszy start w daną branżę na rynku pracy. Ma to kluczowe znaczenie w kontekście zdobywania doświadczenia i budowania własnego portfolio. Warto również podkreślić, że coraz więcej pracodawców przedkłada praktyczne zdolności kandydata nad jego zapleczem teoretycznym oraz dyplomem zdobytym na studiach.

Praca pozwala również na szybsze wejście w pełni dorosłe życie, co daje efekty w postaci nauki wielu umiejętności, przydatnych w późniejszych latach. Umożliwia ona również poznanie realiów świata oraz rządzących daną branżą. Daje również więcej czasu na zaznajomienie się z danym stanowiskiem i poznanie tego, co naprawdę chce się w życiu robić.

Jak szukać pracy na studiach?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć korzyści płynące ze studiowania i pracowania. Oczywiście, wiąże się to z mniejszą ilością wolnego czasu, ale zalety takiego rozwiązania są nie do podważenia. Kluczowe w kwestii szukania pracy na studiach jest wybór właściwego portalu z ogłoszeniami o pracę, a następnie wybór samego pracodawcy.

W tym celu warto dokładnie przeanalizować własne umiejętności, zainteresowania oraz dostępność czasową. Należy zwrócić szczególną uwagę na plan zajęć na studiach, a następnie dopasować do niego poszczególne oferty pracy. Potem można wybrać odpowiednią branżę, w której chce się podjąć pracę zarobkową, a następnie danego pracodawcę, który oferuje atrakcyjne warunki.

Praca na studiach nie musi przebiegać w pełnym wymiarze godzin, aby dawała właściwe korzyści. Podjęcie jakiegokolwiek zatrudnienia daje szansę na stałe wynagrodzenie, zdobywanie doświadczenia oraz naukę nowych umiejętności w praktyce.

Studia czy praca?

Wybór jest prostszy, niż myślisz. Jeśli chcesz kontynuować swój udział w systemie edukacyjnym i zdobyć wyższe wykształcenie, postaw na studia. Jeśli natomiast uważasz, że studiowanie nie pomoże Ci w rozwijaniu własnych pasji, umiejętności i zainteresować, wybierz pracę. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz połączyć obie opcje i podjąć pracę podczas studiowania. Atrakcyjne oferty znajdziesz na portalu oprace.pl, gdzie pracodawcy hojnie wynagrodzą Cię za Twoją pracę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here