Praca architekta na budowie

Wielu osobom wydaje się, że rola architekta zaczyna się i kończy na wykonaniu projektu budynku. Czy rzeczywiście tak jest? Otóż – nie! Osoba piastująca takie stanowisko bierze odpowiedzialność nie tylko za stworzenie koncepcji obiektu, ale również ma obowiązek nadzorowania poszczególnych etapów prac budowlanych, czy przebiegają zgodnie z przyjętymi procedurami. Architekt może także pełnić nadzór inwestorski. Sprawdźmy zatem, jaka jest jego rola na budowie? Czy ukończenie studiów kierunkowych jest wystarczające do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie?

Architekt na budowie

Architekt na budowie pełni bardzo ważną funkcję. To on jest mózgiem całego przedsięwzięcia. Osobą, która kieruje i nadzoruje poszczególne etapy pracy dbając jednocześnie o to, aby wszystko przebiegało zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Doświadczony i posiadający szeroką wiedzę architekt jest dla pozostałych pracowników budowlanych autorytetem. Każdy bowiem liczy się z jego pomysłami i spostrzeżeniami, ponieważ wie, że dokłada wszelkich starań, aby inwestycja przebiegała bez najmniejszych przeszkód i utrudnień. Za co więc odpowiada architekt? Osoba na tym stanowisku musi na bieżąco kontrolować sprawy związane z przestrzeganiem założeń projektu oraz zasad panujących na budowie. W każdej chwili może zaprzestać prac, jeśli tylko uzna, że wykonywane są w sposób niewłaściwy dla sztuki budowlanej. W praktyce, architekt jest najważniejszym członkiem na placu budowy – w hierarchii stoi wyżej od kierownika.

Architekt z uprawnieniami budowlanymi

Czy ukończenie studiów kierunkowych otwiera przed architektem pełnię możliwości? Jak się okazuje – niestety nie, bo choć posiada on niezbędną wiedzę teoretyczną do tworzenia projektów to jednak każdy z nich musi zawierać podpis specjalisty z odpowiednimi uprawnieniami, który figuruje na liście Izby Architektów. Aby otrzymać uprawienia budowlane, zwane również architektonicznymi, konieczne jest odbycie co najmniej dwuletniej praktyki zawodowej i otrzymanie pozytywnego wyniku z egzaminu państwowego (więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://architectu.pl/miszmasz/Architekt-na-budowie). Dopiero wtedy, mając takie kwalifikacje, architekt może podpisywać swoim nazwiskiem projekty, a nawet weryfikować prawidłowość dokumentów sporządzanych przez inne osoby. Specjalista posiadający państwowe uprawnienia budowlane, oprócz tworzenia i zatwierdzania projektów, może również nadzorować postęp prac na budowie.

Podsumowując – praca w zawodzie architekta jest bardzo urozmaicona, wymaga stałego rozwoju oraz zdobywania wiedzy i nowych kompetencji. Osoba zajmująca to stanowisko może pracować zarówno przy mniejszych projektach (np. domków jednorodzinnych), jak i tych większych (m.in. obiekty użyteczności publicznej).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here