Nowy plik JPK

Podatki musi płacić każdy, bez względu czy jest osobą indywidualną, czy działa jako właściciel całej firmy. Każda osoba indywidualna musi zająć się swoich corocznym PITem. Właściciele działalności gospodarczych z kolei muszą się martwić o podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług.

Organy podatkowe należą do jednych z najbardziej podstawowych struktur państwowych. Na przestrzeni lat, aby kontrolować przepływ informacji podatkowej, powstało wiele systemów. Używane są one do dzisiaj. Jednakże wraz ze zmianami na świecie technologicznym, konieczne jest to, aby wyszukać nowe i równie sprawne sposoby kontroli. Tak właśnie powstał nowy JPK v7.

Czym jest plik JPK v7?

Warto zacząć od wyjaśnienia czym w ogóle są pliki JPK. Skrót JPK pochodzi od słów Jednolity Plik Kontrolny. Tego typu format został wprowadzony stosunkowo niedawno. Pliki JPK służą do tego, aby umożliwić przekazywanie informacji do organów podatkowych, korzystając z formy elektronicznej. Ma to za zadanie skrócić czas zbierania wszystkich informacji, zatem w wielu przypadkach jest bardzo dużym ułatwieniem. Użycie JPK pozwala także na to, aby znacząco skrócić czas weryfikacji informacji podatkowych, a także stanowi zabezpieczenie, które sprawia, że bardzo łatwo jest wykryć tak zwane puste faktury.

Kto musi składać tego rodzaju pliki? Otóż jeżeli jakakolwiek część księgowości w danej firmie jest prowadzona za pomocą programów komputerowych, to istnieje konieczność przedstawiania plików JPK przed organami podatkowymi. Bez względu na to czy księgowość prowadzona jest w profesjonalnych programach księgowych czy też w zwykłym Excelu. Warto jednak pamiętać, że jest to obowiązek, który został wprowadzony po to, aby ułatwić życie zarówno podatników, jak i organów podatkowych.

W obecnych czasach JPK składa są z siedmiu różnych struktur. Wśród nich jest między innymi JPK_VAT. Jest to plik opisujące wszystkie dane elektroniczne związane z towarami i usługi generowanymi przez daną działalność gospodarczą. Jest to zatem plik związany z ważnym podatkiem jakim jest podatek VAT. Dla wielu firm jest to najważniejszy rodzaj JPK, który zapewnia dostęp do znaczącej części informacji na temat tego, co dzieje się w danej działalności. W przeciwieństwie do innych rodzajów plików JPK, ten związany z tematem jakim jest podatek VAT, musi być przekazywany do Ministerstwa Finansów miesiąc w miesiąc. Pozwala to na sprawniejszą kontrolę. Zatem jeżeli kogokolwiek interesuje nowy plik JPK v7 albo to czym jest plik JPK v7, to każdy kto prowadzi własną działalność na pewno będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here