CFDS

Decydując się na zgłębienie wiedzy z zakresu analizy technicznej, warto zwrócić uwagę istotę, na jej istotę czyli sam wykres cenowy. Osoby niezaznajomione z wykresami inwestycyjnymi mogą być zdezorientowane, widząc specyficzny wykres słupkowy lub świecowy. Czym charakteryzują się poszczególne typy wykresów?

Który z wykresów jest najwygodniejszy dla inwestorów? Dobrą wiadomością jest fakt, że bez względu na nasze preferencje dotyczące typu wykresu, każdy z nich jest dostępny u brokera Saxo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ofercie, kliknij tutaj.

Wykres świecowy

Wykres świecowy to typ wykresu, jakim najczęściej posługują się inwestorzy handlujący na rynkach finansowych. Jest to wykres, który już na pierwszy rzut oka przedstawia nam szereg informacji o cenie w pewnym ujęciu czasu. Dodatkowo świeca jest bardzo intuicyjnym obiektem – jeśli zrozumiemy jak czytać świece, z łatwością przyjdzie nam odczytywać szczegółowe dane natychmiast po spojrzeniu na nią. Jedna świeca symbolizuje okres czasu zależny od interwału, na jakim pracujemy. Jeśli lubimy wykres H1, jedna świeca to godzina. W przypadku D1 świeca symbolizuje sytuację cenową jednego dnia i tak dalej. Najwyższy punkt świecy, który z reguły wygląda jak lont świecy, pokazuje najwyższą cenę osiągniętą w obrębie jednej jednostki czasu. Analogicznie, lont pod świecą to informacja o najniższej wartości. Korpus świecy to natomiast różnica pomiędzy ceną otwarcia a zamknięcia. Kolor świecy uzależniony jest od tego, czy na przestrzeni jednostki czasu cena wzrosła, czy spadła. Każda platforma posiada inne kolory, dlatego warto upewnić się, ja kto wygląda w naszym przypadku. Na podstawie wykresów świecowych możemy analizować nie tylko sytuację na rynku, ale też identyfikować formacje świecowe, o której napisano wyjątkowo wartościową książkę.

Wykres słupkowy

Wykres słupkowy, podobnie jak świeca pokazuje nam cenę otwarcia, zamknięcia, a także minimum i maksimum w danym okresie. Istnieją jednak zasadnicze różnice, które są opisane w poniższym artykule. Cała długość słupka symbolizuje zakres cenowy, jaki został osiągnięty na danym instrumencie. Cena otwarcia i zamknięcia natomiast jest pokazywana w formie poziomych linii, po prawej oraz lewej stronie. Jak rozpoznać, czy świeca jest wzrostowa, czy spadkowa? Jeśli lewa pozioma linia znajduje się wyżej niż prawa, mamy do czynienia z okresem spadkowym. Odwrotna sytuacja ma miejsce, gdy prawa linia jest wyżej niż lewa.

Wykres liniowy

Wykres liniowy to najbardziej znany typ wykresu, wykorzystywany w wielu dziedzinach życia, nie tylko w inwestycjach. Mówiąc o analizie cenowej rynków finansowych, możemy śmiało stwierdzić, że wykres liniowy jest niepraktyczny, głównie z tego względu, że pokazuje nam jedynie wartości zamknięcia na dany okres. Mogą się jednak przydać przy potencjalnym identyfikowaniu różnych formacji cenowych, które wywodzą się z klasycznej szkoły analizy technicznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here