Co powinno znaleźć się na wyposażeniu apteczek przemysłowych?

0
736

Prowadząc warsztat, zakład produkcyjny, sklep czy magazyn, warto wyposażyć go sprzęt, dzięki któremu w awaryjnej sytuacji można udzielić pierwszej pomocy skaleczonej, zranionej lub w inny sposób poszkodowanej osobie. Co warte podkreślenia, podstawowe wyposażenie apteczek stosowanych w zakładach przemysłowych czy magazynach nie obejmuje leków i innych środków farmakologicznych. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim środki służące zabezpieczeniu ran i tamowaniu krwawień.

Dezynfekcja ran

Gdy w miejscu pracy dojdzie do wypadku, zranienia lub przypadkowego skaleczenia, przed zabezpieczeniem powstałej rany należy ją oczyścić i zdezynfekować. W związku z tym na wyposażeniu apteczki przemysłowej zawsze powinny znajdować się jakiegoś rodzaju środki dezynfekujące. Dawniej używano produktów płynnych, w sprayu, które w bezpośredni sposób nanosiło się na ranę. Dzisiaj dla zwiększenia poziomu higieny znacznie częściej stosuje się tzw. myjki do ran. To jednorazowe, miękkie chusteczki nasączone preparatem o właściwościach dezynfekujących, którymi wystarczy przetrzeć miejsce skaleczenia przed jego zabezpieczeniem dostępnym rodzajem opatrunku. Wyposażenie apteczek przemysłowych obejmuje często również specjalne preparaty do przemywania oczu.

Pierwsza pomoc w przypadku skaleczeń i zranień

Jedną z typowych sytuacji, do jakich dość często dochodzi w takich miejscach pracy jak warsztaty, magazyny czy zakłady produkcyjne, są drobne skaleczenia, ewentualnie poważniejsze zranienia wymagające użycia specjalnych środków przeznaczonych do tamowania krwawień – stosuje się tylko w przypadku głębokich ranach. Podstawowym wyposażeniem apteczki przemysłowej są zatem różnego rodzaju środki opatrunkowe. Obecnie są to przede wszystkim łatwe w użyciu plastry tekstylne z gotowym opatrunkiem. To środki wygodne i szybkie w aplikacji, które pozwolą zabezpieczyć niewielką ranę do momentu jej profesjonalnego opatrzenia. Na wyposażenie apteczek przemysłowych składają się również specjalne opatrunki do tamowania krwawień oraz zestawy ochronne dla osób udzielających pierwszej pomocy – rękawiczki czy nawilżane chusteczki dezynfekujące.

Dodatkowym, niezwykle przydatnym wyposażeniem apteczek przemysłowych są nożyczki, które umożliwiają przycięcie opatrunku lub plastra do pożądanego rozmiaru, pincety ułatwiające usunięcie ciała obcego z rany, na przykład drobnych fragmentów szkła czy opiłków metalu, a także wchodzące w skład niektórych zestawów ochronnych ustniki, dzięki którym przeprowadzenie resuscytacji jest bezpieczniejsze dla wykonującej tego typu zabieg osoby.

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here