warunki pracy chronionej co to oznacza

Każdy człowiek powinien móc normalnie pracować. Przesiadując całymi dniami w zaciszu swojego domu czy mieszkania i nie mając kompletnie nic do roboty, nie można czuć się szczęśliwym czy tym bardziej spełnionym. Praca daje ludziom motywację do całego życia. Zmusza do wstania o tej porannej godzinie, wyszykowania się, pomalowania czy uczesania, a potem do stoczenia walki z kolejnymi zawodowymi wyzwaniami, których pokonanie staje się kolejnym bodźcem do działania. Niektóre osoby nie są jednak w stanie podjąć się normalnej pracy. Niepełnosprawni w dużej mierze są zatrudniani przez tradycyjne firmy i obejmują zwykłe stanowiska, jednak im wyższy jest stopień niepełnosprawności, tym trudniejsze okazuje się znalezienie jakiejkolwiek pracy. Z tego względu powstały specjalne zakłady pracy chronionej, zatrudniające osoby, które nie mogą działać na normalnych warunkach, bo nie pozwala im na to stan zdrowia.

Warunki pracy chronionej co to oznacza? Warto się o tym dowiedzieć.

Jeśli kandydat na wybrane stanowisko ma stwierdzony umiarkowany poziom niepełnosprawności, tak naprawdę nie oczekuje się od niego niczego więcej niż od „zwykłego” pracownika. Również musi on wykazać się kilkoma umiejętnościami. Powinien posiadać niezbędne kwalifikacje do wykonywania danego zawodu lub odpowiednie umiejętności czy wiedzę. W przypadku prac biurowych będzie to chociażby biegła obsługa komputera, a w przypadku prac magazynowych – spora precyzja, szybkość i odpowiedzialność. Każda osoba, która ma zająć nowe dla niej stanowisko, musi też zapoznać się z wszelkimi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Wiedzy tej nie trzeba oczywiście zdobywać na własną rękę. Pracodawca jest zobowiązany do wysłania swoich pracowników na szkolenia bhp lub przeprowadzenia ich we własnej siedzibie. Ostatnim krokiem dopuszczającym osobę niepełnosprawną do pracy jest zdobycie specjalnego orzeczenia lekarskiego. Zazwyczaj trzeba się po nie udać do lekarza medycyny pracy i przejść przez podstawowe, niezbędne badania, które stwierdzą, czy stan zdrowotny kandydata umożliwia mu podjęcie wybranej pracy. Oczywiście badania osób niepełnosprawnych wyglądają nieco inaczej. Lekarze wiedzą o ich dolegliwościach i potrafią się do nich odpowiednio ustosunkować.

warunki pracy chronionej

Jeśli właściciel czy kierownik firmy zdecyduje się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, będzie musiał odpowiednio się nią zająć. Zasady takiej współpracy są bardzo jasne – prezentuje je jedna z norm prawnych. Warunki pracy chronionej co to oznacza – o tym właśnie mówi cała ustawa. Według niej pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną powinien dostosować do niej całe stanowisko pracy. Musi być ono tak zorganizowane, aby chory czuł się na nim dobrze i podczas wywiązywania się z codziennych obowiązków nie narażał w żadnym stopniu swojego zdrowia, życia czy stanu psychicznego.

Drugi punkt zawarty w tej ustawie mówi o możliwości zatrudnienia niepełnosprawnej osoby w formie telepracy. Telepraca jest pracą zdalną, którą można wykonywać z dowolnego miejsca na ziemi, czyli w przypadku osób niepełnosprawnych po prostu z domu bądź mieszkania. Dla nich jest to niewątpliwa wygoda i zdecydowane ułatwienie życia. Nieraz bowiem poziom niepełnosprawności jest na tyle poważny, iż nie pozwala on na swobodne poruszanie się, czyli na codziennie dojeżdżanie czy przychodzenie do siedziby firmy. Zatrudnienie w ramach telepracy rozwiązuje ten spory problem. Pracodawcy chętnie z niego korzystają, bo sami na tym częściowo zyskują.

Decydując się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, należy liczyć się z tym, że współpraca z nią może okazać się dość trudna, czasochłonna i początkowo wymagająca. Pracownikowi choremu trzeba zapewnić przede wszystkim odpowiednie warunki pracy. Należy właściwie zorganizować jego stanowisko, uzupełniając je odpowiednimi sprzętami, meblami czy dodatkowymi elementami. Zwykle trochę one kosztują, zwłaszcza jeśli właściciel firmy nigdy wcześniej nie zatrudniał osób niepełnosprawnych i teraz musi wszystko do nich dostosować, zmieniając wygląd posiadanych już stanowisk.

praca

Całe szczęście pracodawcy mogą korzystać z dofinansowań przyznawanych osobom zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Jeśli wypełnią odpowiednie wnioski, postarają się o dodatkowe pieniądze, za które zdołają przeorganizować swoją placówkę bądź wyposażyć ją w nowocześniejsze elementy. W dzisiejszych czasach współpraca z osobami niepełnosprawnymi jest naprawdę opłacalna. Warto się na nią zdecydować i nie rezygnować z przyjęcia kandydata tylko dlatego, że jest on w gorszym stanie zdrowotnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here