Płynność finansowa firmy: kiedy warto wziąć kredyt?

Nie tylko zysk, ale również płynność finansowa decyduje o rentowności firmy. Nowoczesne przedsiębiorstwa mają tego świadomość, dlatego korzystają z zewnętrznych form finansowania bieżącej działalności. I Ty prowadzisz biznes? Sprawdź, w jakich sytuacjach kredyty dla firm mogą stanowić wsparcie płynności finansowej.

Poprzez płynność finansową należy rozumieć zdolność firmy do spłaty bieżących zobowiązań oraz korzystania z usług czy nabywania towarów. Często jednak dochodzi do zachwiania równowagi, co może stanowić początek problemów finansowych. Aby do tego nie dopuścić, wielu przedsiębiorców zaciąga kredyty dla firm. To jedno z narzędzi, które wspiera płynność finansową, pomagając uniknąć m.in. zatorów płatniczych.

Kredyty dla firm – jak pomagają zachować płynność finansową?

Banki chętnie udzielają wsparcia finansowego przedsiębiorstwom, proponując kredyty dla firm w szerokim wyborze. Przedsiębiorcy równie chętnie z takich ofert korzystają, ponieważ odpowiednio dobrane produkty kredytowe skutecznie wspierają utrzymanie płynności finansowej.

  • Pomoc w uniknięciu zatorów płatniczych

Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności jest codziennością tysięcy polskich przedsiębiorstw. Tymczasem czas oczekiwania na zapłatę, który wynosi nawet 60 dni może prowadzić do zachwiania płynności finansowej – szczególnie, jeśli pojawiają się nieoczekiwane wydatki lub jeśli kontrahent spóźnia się z uregulowaniem należności.

Obrotowe kredyty dla firm czy linie kredytowe w rachunkach bankowych to rozwiązania finansowe, które pomagają zapobiec zatorom płatniczym. Przedsiębiorstwo ma bowiem dostęp do dodatkowych środków, które może przeznaczyć na dowolny cel, np. uregulowanie swoich zobowiązań wobec dostawców itp.

  • Brak konieczności „mrożenia” środków w inwestycje

Do zachwiania płynności finansowej może dojść wówczas, gdy firma całą nadwyżkę kapitału „mrozi” w konkretne inwestycje, np. zakup nowych maszyn czy urządzeń itp.

Kredyt bankowy pozwala uniknąć dużego jednorazowego wydatku, rozkładając go na niskie miesięczne zobowiązania. Do uruchomienia kredytu wystarczy zaledwie niewielki wkład własny, zaś pozostała część regulowana jest w ratach dopasowanych do sytuacji finansowej firmy.

Przedsiębiorca spłaca więc stopniowo zaciągnięty kredyt, zaś nadwyżkę finansową może przeznaczyć na bieżące wydatki itp.

Wybierz kredyt dopasowany do potrzeb firm

Kredyty dla firm różnią się nie tylko przeznaczeniem, ale i parametrami. Dlatego konkretny produkt należy dopasować indywidualnie do potrzeb przedsiębiorstwa. Zwróć przy tym uwagę m.in. na cel kredytowania, wysokość wkładu własnego, koszty zaciąganego zobowiązania (w tym RRSO), okres kredytowania czy wymagane formalności. Możesz skorzystać z kalkulatora kredytowego, który uwzględnia wymienione czynniki.

Kredyty dla firm to przydatne narzędzia, które wspierają bieżącą działalność. Nie traktuj ich więc jako „deska ratunku”, gdy pojawią się poważne problemy z płynnością finansową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here