Restrukturyzacja a outplacement: dlaczego wdrożenie programu warto powierzyć specjalistom?

Zwolnienie z pracy bywa dla pracownika bardzo ciężkim doświadczeniem. Naturalna jest obawa o przyszłość zawodową i stabilizację finansową, zwłaszcza w przypadku osób, które na swoim utrzymaniu mają rodzinę lub długi czas pracowały w tej samej firmie i nie są pewne czy poradzą sobie w nowych warunkach rynkowych. Rozwiązaniem pomocowym może okazać się outplacement, w zależności od sytuacji, indywidualny lub grupowy.

Obecnie organizację outplacementu można oddać w rękach specjalistów. Dlaczego to rozwiązanie może okazać się korzystne?

Restrukturyzacja i outplacement: program outplacementu a indywidualna sytuacja uczestników

Przede wszystkim, warto sobie uświadomić już sam cel outplacementu. Program bowiem jest tworzony po to, by ułatwić zwalnianym osobom proces, jakim jest poszukiwanie kolejnej posady. W związku z tym, kolosalne znaczenie ma to, w jaki sposób zostanie zaplanowany program całego przedsięwzięcia. Co to oznacza? Outplacement powinien stanowić odpowiedź na oczekiwania i potrzeby osób, które wezmą w nim udział. W związku z tym, umiejętne zaplanowanie i zrealizowanie outplacementu jest niezwykle istotne dla powodzenia całego projektu. W tym przypadku pomocne mogą okazać się kompetencje firm, które zajmują się świadczeniem podobnych usług, jak również ich doświadczenie w tej materii.

Outplacement i restrukturyzacja: co zyskuje zwalniany pracownik, a co zyskuje pracodawca?

Okazuje się, że zyski po obu stronach mogą okazać się wymierne, jednak podstawowe znaczenie ma prawidłowe zaplanowanie programu outplacementu, jego profesjonalne przeprowadzenie, co wymaga odpowiednich kwalifikacji, przystosowanie całości działań do potrzeb zwalnianych osób oraz oszacowanie kosztów, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia pracodawcy. Na koszty związane z outplacementem wpływ może mieć zarówno liczba uczestników, jak i zakres proponowanego wsparcia.

Obecnie, jeśli pracodawca chce zaproponować swoim klientom możliwość skorzystania z pomocy, jaką jest profesjonalny outplacement, może nawiązać współpracę z firmą, która zajmuje się realizowaniem podobnych przedsięwzięć i ma w tej kwestii odpowiednie doświadczenie. Takie rozwiązanie może okazać się dużym ułatwieniem, zwłaszcza jeśli pracodawca „nie czuje się na siłach”, by samodzielnie organizować program pomocowy.

Reasumując: outplacement może przynieść korzyści zarówno zwalnianym pracownikom, jak i pracodawcom, jednak całe przedsięwzięcie musi być umiejętnie zaplanowane i wdrożone, z poszanowaniem oczekiwań osób, które są jego beneficjentami. Pracodawcy mogą zdecydować się na skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm, które zajmują się świadczeniem usług skorelowanych z outplacementem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here