księgowy

Zawód ten jest niezwykle odpowiedzialny, a zarazem trudny. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem tej profesji musisz wiedzieć co należy zrobić, aby zacząć. Czy do takiego zawodu wymagane studia? Czy może wystarczy jedynie ukończyć kilka kursów? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości, które mogłyby pojawić się podczas rozmyślania nad podjęciem tego stanowiska. Jesteście ciekawi? Sprawdźcie to!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/jak-zostac-ksiegowym/ 

Na czym polega praca księgowego?

Jest to zawód związany z niezwykłą odpowiedzialnością. Na takiej osoby w obecnych czasach jest naprawdę spore zapotrzebowanie. Nic w tym dziwnego. Praca ta z pewnością nie należy jednak do najprostszych. Wymagany jest ciągłe szkolenie oraz doskonalenie samych siebie. Księgowy zajmuje się całą robotą papierkową. Musi on nie tylko kontrolować faktury, segregować je, porządkować, ale też odpowiednio je zaksięgować i zarchiwizować. Nawet najmniejszy błąd może spowodować ogromne straty finansowe dla firmy, a dla samego księgowego może oznaczać utratę posady. Do jego obowiązków należy też monitorowanie wydatków firmy w skali miesiąca, rozliczanie wszelkich podatków, a także kontaktowanie się z urzędem skarbowym.

W jaki sposób zostać księgowym?

Najczęściej osoby, które podejmują się pracy na takim stanowisku posiadają ukończone studia z tego kierunku. Nie jest oczywiście wymóg, jednak studia zawsze warto zrobić. W 2013 roku nastąpiła deregulacja tego zawodu, i od tamtej pory nie ma konkretnego kierunku, który musi ukończyć księgowa, do podjęcia pracy na takim stanowisku kropka mimo to studia związane z ekonomią czy zarządzaniem lub marketingiem są jak najbardziej wskazane. Kolejną, równie istotną kwestię poza studiami jest certyfikat księgowego. Stanowi on potwierdzenie posiadanych umiejętności. Aby zdobyć taki certyfikat, konieczne jest spełnienie określonych warunków:

Po pierwsze:

  • Dwa lata praktyki w księgowości,
  • wykształcenie średnie,
  • zdany państwowy egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności z zakresu księgowości.

W innym wypadku:

  • Posiadanie trzyletniej praktyki w prowadzeniu księgowości,
  • Ukończone studia podyplomowe z zakresu rachunkowości.

Możliwa jest również:

  • Trzy letnia praktyka w księgowości,
  • Wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku rachunkowość.

Zobacz też: http://www.gpmapa.pl/wyglada-praca-ksiegowego/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here