W ostatnich latach e-praca, stała się alternatywą dla wielu osób, które w zaciszu swojego domu wykonują adekwatne obowiązki zawodowe, jednym słowem są w stanie najzwyczajniej w świecie pracować. Oczywiście e-raca posiada bardzo wiele form, co za tym idzie warto dowiedzieć się więcej na jej temat, dodatkowo przeanalizować wszystkie argumenty przemawiające za taką właśnie opcją.

Czym jest e-praca?

E-praca czyli potocznie telepraca, zakłada wykonywanie określonej pracy w innej lokalizacji niż miejsce samego zatrudnienia, a więc chociażby siedzibie danej firmy. W tego typu rozwiązaniu stosuje się innowacyjne rozwiązania typowo technologii opartej o komunikację (internet, wideokonferencję czy e-mail), oczywiście nie wolno zapominać o roli jaką odgrywa tutaj komputer. E-praca to metoda na aktywizację zawodową osób, które z wielu powodów nie mogą opuszczać własnego domu, chociażby osób niepełnosprawnych.

Jak wygląda praca na odległość?

E-pracę nazywaną również telepracą, rozpowszechnili Amerykanie, jednak i w naszym kraju zyskuje ona na popularności, a tym samym osób które zarabiają właśnie w taki a nie inny sposób. Praca na odległość zakłada zazwyczaj tworzenie na komputerze odpowiednich dokumentów w tym bilansów, raportów czy jakichkolwiek projektów, może dotyczyć również redagowania tekstów, ich korekty ewentualnie tłumaczenia. Jednym słowem e-praca to nic innego jak zastosowanie wspomnianego komputera, oraz możliwości które oferuje nam internet.

Najważniejsze zalety i wady e-pracy

Jakie są najważniejsze zalety telepracy? Jest ich bardzo wiele, do najważniejszych zaliczamy :

Oszczędności jakie generuje potencjalny pracodawca, zwłaszcza w aspekcie nieponoszenia kosztów związanych ze stanowiskiem pracy
Pracownik nie musi być w miejscu pracy o wyznaczonej godzinie (a przy tym się nie spóźnia)
Możliwość zatrudnienia nie tylko osób niepełnosprawnych, ale również chociażby kobiet jakie w danym okresie opiekują się dziećmi.
Znacznie większa produktywność samego pracownika
Telepraca ogranicza w dużym stopniu stres, a nawet daje znacznie większą elastyczność przy realizacji obowiązków zawodowych
Swobodne organizowanie nie tylko samego miejsca ale również czasu pracy

Warto również wspomnieć, o największych wadach e-pracy, wśród nich wyróżniamy :

Brak możliwości kontroli danego pracownika, również jego ewentualnego zaangażowania
Pracodawca nie ma wpływu na samodyscyplinę, tutaj pracownik sam zajmuje się organizacją pracy
Duże uzależnienie od techniki i samej technologii

Co liczy się w e-pracy?

Bardzo ważną kwestią gdy chodzi o e-pracę, jest fakt iż nie chodzi wyłącznie o kwalifikację samego pracownika (choć jak najbardziej są czymś co bierze się pod uwagę), ale również potrzeba wykorzystania techniki. Nie oznacza to jednocześnie, iż w przypadku telepracy należy dysponować najnowszym sprzętem komputerowym, czasem wystarczy dostęp do telefonu, z drugiej strony komputer i internet odgrywają dużą rolę gdy chodzi o e-pracę. Wiele uzależnione jest tutaj od sposobu i rodzaju wykonywanej telepracy, jej formy czy też innych kwestii bezpośrednio związanych z potrzebą wykonywania określonych zadań.

Jakie są rodzaje e-pracy?

Istnieją trzy podstawowe rodzaje e-pracy, do których zaliczamy :
1. Telepracę jaka jest wykonywana w naszym miejscu zamieszkania, gdzie kontakt z pracodawcą jest wyłącznie częściowy lub nader rzadki.
2. Telepraca typowo nomadyczna, a więc taka jaką możemy wykonywać w wielu miejscach, chociażby u podwykonawcy, w trakcie naszej podróży czy nawet bezpośrednio u klienta lub naszego partnera.
3. E-praca która odbywa się w biurach jakie udostępnił nam pracodawca (biura satelitarne), centra lokalne oraz call-center a więc miejsca gdzie dochodzi do obsługi telefonicznej danego klienta.

Czy e-praca cieszy się dużym zainteresowaniem w naszym kraju?

Oczywiście e-praca zyskuje na swoistym zainteresowaniu w naszym kraju, można powiedzieć iż rośnie ilość osób jakie są zatrudnione właśnie w taki a nie inny sposób, dodatkowo nie jest żadną tajemnicą, iż pracodawcy coraz częściej korzystają z tego typu rozwiązania. Jak najbardziej jest ono korzystne na wielu płaszczyznach, najczęściej zwłaszcza ze względu na minimalizowanie wydatków związanych z przystosowaniem stanowiska dla danego pracownika. Nie ma jakichkolwiek wątpliwości, iż e-praca stanie się popularną alternatywą, zarówno dla pracodawców jak i osób zatrudnionych w ten sposób. Z roku na rok można dostrzec coraz więcej ofert dotyczących e-pracy, a co za tym idzie także możliwości znalezienia jej przez osoby które zechcą z nich skorzystać.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here