co to jest charakter pracy

Prawie każda pełnoletnia osoba pracuje i utrzymuje się na własną rękę. Takie mamy czasy i musimy umieć zadbać o siebie, gdyż w innym wypadku nie będziemy się w stanie utrzymać i będziemy musieli żyć na koszt innych. Często po ukończeniu szkoły zastanawiamy się, w jakim charakterze pracy będzie nam się pracować najlepiej i w którym z zajęć będziemy się dobrze odnajdywać, czerpać profity i przede wszystkim chcieć to robić. W mojej pierwszej pracy znajomy zapytał mnie co to jest charakter pracy i dlaczego się tak mówi.

Wytłumaczyłem mu po prostu, że jest to rodzaj pracy mówiąc potocznie i charakter pracy ocenia się poprzez zajęcie, jakie na co dzień wykonujemy i jakie stanowisko piastujemy. Charakterów pracy może być mnóstwo i szczególnie w tych czasach widać to bardzo, gdy internet namieszał nam dosyć mocno na rynku pracy i powstało mnóstwo nowych zawodów. Od czasu, gdy dostęp do sieci jest czymś bardzo popularnym i szeroko dostępnym, nie mamy problemu ze znalezieniem choćby pracy dorywczej.

Gdy jesteśmy osobami z dość rozwiniętym intelektem, oraz wierzącymi w swoje umiejętności, powinniśmy poradzić sobie nawet w przypadku braku stałego zatrudnienia. W czasach gdzie praca wpada nam w ręce drzwiami i oknami, jesteśmy naprawdę w fajnym punkcie wyjścia i nawet bez większego doświadczenia możemy przebierać w ofertach. Gdy nie mamy na siebie pomysłu i do końca nie umiemy sprecyzować tego, co chcemy w życiu robić i jaki charakter pracy nam odpowiada, powinniśmy się podjąć kilku zajęć i być może poszukać siebie w ten sposób i znaleźć odpowiedź, którą drogą będzie nam najlepiej iść.

Ja zaraz po szkole starałem się odpowiedzieć na to pytanie i poszukać swojego ulubionego zajęcia. Miałem naprawdę mnóstwo pracy i zajęć, które zajmowały mi czas dłużej, lub krócej i z pewnością każde mnie czegoś nauczyło, a ja nie żałuję żadnego z nich. Moją pierwszą pracą było malowanie domków z drewna, gdzie starszy Pan wracający po kilku latach z pracy za granicą, postanowił zatrudnić kilka osób z Polski i rozwinąć tu swoją działalność.

Praca polegała na wyszukiwaniu starych domków z duszą, których właściciele mieli ambicję, by coś z nimi zrobić i by sprawić, aby w te domki wróciła żywotność i dostały drugiej młodości. W pracy tej trzeba się było trochę namęczyć, gdyż w niektórych miejscach takiego domku, nie było żywej duszy przez kilkadziesiąt lat i można się było naprawdę wystraszyć. Do naszych zadań należało przede wszystkich wyczyszczenie całego domku ze śmieci, otwarcie go z pajęczyn i ogólnie doprowadzenie go do normalności.

francja

Dopiero potem, gdy prezentował się w miarę ładnie, zaczynaliśmy jego malowanie. Najpierw nakładaliśmy warstwę tak zwanego gruntu, by farba lepiej trzymała się malowanej powierzchni i by nasz domek już po zakończeniu pracy prezentował się bardzo dobrze. Potem szła wyżej wymieniona farba i po kilku dniach nakładania jej specjalnym pistoletem można było powiedzieć szefowi, że robota jest zakończona. Kolejne zatrudnienie to ponownie zupełnie inny charakter pracy i robota za granicą.

Była to praca sezonowa, która polegała na zbiorach malin w wielkich sadach w Belgii, niedaleko miasta Liege. Trwało to cztery miesiące i jest to również praca, która wiele mnie nauczyła i którą wspominam z uśmiechem na twarzy. Poznałem tam nawet swoją dziewczynę, z którą jestem do dziś, oraz mnóstwo fajnych i życiowych ludzi, którzy tak jak i ja szukali zatrudnienia i zdecydowali się na tak daleki wyjazd.

miasteczko

Cztery miesiące zleciały tam bardzo szybko, a my w wolne weekendy zwiedziliśmy naprawdę spory kawałek tego małego, ale jakże urodziwego kraju, który znajduje się nieopodal Francji.
Po powrocie do Polski po raz kolejny zmieniłem charakter pracy i zająłem się pracą na budowie, na którą namówił mnie mój stary znajomy i gdy przez pewien czas byłem bezrobotny, dał mi namiar na szefa, gdyż zwolniło się jedno miejsce. Postanowiłem to skrzętnie wykorzystać i już po kilku dniach stanowiłem z pozostałymi osobami będącymi tam przede mną, zgraną i pracującą w grupie ekipę.

Reasumując, charakter pracy bywa jak widać różny i wszystko zależy od tego, gdzie znajdziemy sobie miejsce i jaki rodzaj pracy wybierzemy. Możemy w życiu robić tak naprawdę wszystko i tylko od nas zależy czym będziemy się zajmować i jaką pracę upatrzymy sobie pod kątem zajęcia na dłuższy czas.
Każdy z nas ma bowiem różne preferencje i wszyscy jesteśmy różnymi typami ludzi. Nie ma więc co namawiać innych na siłę, by chcieli pracować z nami w naszej firmie, gdyż każdy ma inne gusta i szuka dla siebie najlepszej opcji.

[Głosów:10    Średnia:1.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here