Zarządzanie projektami w chmurze

Realizacja projektów z różnymi działami to nie łatwy kawałek chleba. Ile razy zdenerwowałeś się, że ktoś nie zapisał najnowszych zmian w projekcie albo zrobił swoją wersję w innym programie? Nie mając głównego oprogramowania, które będzie dopasowane pod indywidualne potrzeby trudno jest pracować bez jakichkolwiek przeszkód.

Stworzenie i zarządzanie różnego typu projektami to pracochłonny i kosztowny proces, dlatego warto znaleźć dedykowane rozwiązanie, które będzie spełniało każde z Twoich potrzeb. Do wyboru mamy wiele rozwiązań m.in. płatne oraz darmowe aplikację czy też możliwości stworzenia własnego oprogramowania.

Stworzenie projektu online

Stworzenie oraz zarządzanie projektem nad którym pracuje kilka lub kilkanaście osób to często bardzo trudne zadanie. Tym bardziej, jeśli projekt tworzony jest przez każdą osobę w tradycyjnym oprogramowaniu. Połączenie wszystkich wersji i doprowadzenie zadania do końca w niektórych przypadkach graniczy z cudem.

W dzisiejszej dobie cyfryzacji ominięcie takich problemów jest niezwykle proste. Jedynym wyjściem jest realizacja projektów w trybie online. Do takiego projektu użytkownicy mają nieograniczony dostęp, co jest bardzo ważną zaletą, bo nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do firmowej siedziby. Jedynym potrzebnym elementem przy tego typu projektach jest urządzenie z dostępem do internetu.

Online czyli gdzie?

Zarządzanie projektami w najbardziej efektywny sposób oferuję chmura obliczeniowa. To najczęściej wykorzystywana infrastruktura do stworzenia odpowiedniej aplikacji, która ułatwi zarządzanie zasobami w czasie rzeczywistym. W ramach gotowych aplikacji dostaniemy jeden z rodzajów chmury tzw. SaaS – Software as a Service.

SaaS to model, w którym oprogramowanie jest centralnie zarządzane oraz hostowane przez dostawcę chmury obliczeniowej. Dostęp do konkretnego oprogramowania możliwy jest z poziomu subskrypcji. Klient wykupuje określony pakiet i na jego podstawie wykorzystuje wszelkie możliwości udostępnione w usłudze. Rozwiązanie to daje bardzo dużą elastyczność. Po pierwsze nie musisz tworzyć własnej aplikacji i ponosić kosztów w ramach jej utrzymania. Po drugie nie musisz martwić się o awarię. Wszystkie techniczne aspekty leżą po stronie usługodawcy. Ważnym punktem są również aktualizację, które realizowane są na bieżąco, a dbałość o ich każdy element zapewnia dostawca modelu SaaS.

Wybór gotowego rozwiązania jest często bardzo dużym ułatwieniem. Czasami jednak gotowa aplikacja może nie wystarczyć w przypadku zarządzania projektami, dlatego warto pomyśleć nad stworzeniem własnego środowiska w chmurze. Odpowiednio skonfigurowana infrastruktura może przynieść jeszcze więcej korzyści, niż gotowe rozwiązania. Ważna jest optymalizacja środowiska oraz jego właściwe zarządzanie.

Dlaczego zarządzać projektem w chmurze?

Lokalna infrastruktura nie zawsze spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Dzięki chmurze zarządzanie projektami może stać się łatwiejsze dzięki wysokiej jakości usługom sieciowym, dużej mocy obliczeniowej oraz narzędziom analitycznym. Miejsca do przechowywania danych nigdy Ci nie braknie, a współpraca nad jednym plikiem odbywa się w czasie rzeczywistym. Ponadto analiza setki tysięcy informacji nie zakłóci pracy.

Wykorzystując usługi chmury AWS możemy liczyć na dodatkowe atuty w postaci rozliczenia tylko za wykorzystane zasoby oraz wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych. AWS posiada 69 stref dostępności zlokalizowanych w 22 regionach. Każda strefa jest odpowiednio zabezpieczona, a w przypadku klęsk żywiołowych dostęp do danych nie ulega zmianom.

Wykorzystanie chmury do obsługi projektu może przynieść wiele korzyści m.in. oszczędności czasu, płynność wykonywania zadań, łatwiejsza komunikacja między działami i zawsze zaktualizowana wersja pracy. Jakie możliwości przyniesie Ci chmura zależy tylko wyłącznie od Ciebie, a szczególnie od Twoich planów. To Ty tworzysz swoje środowisko pracy.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w migracji do chmury obliczeniowej bądź zarządzania chmurą obliczeniową odezwij się do Qlos. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here