Przegląd najciekawszych książek wydanych w 2018 roku

Znacząca liczba pozycji wydanych tylko w tym roku świadczy o tym, że rynek czytelniczy ma się w Polsce dobrze – i to wbrew oficjalnym statystykom dotyczącym powszechności czytelnictwa wśród rodaków. Zobaczcie, jakie nowości literackie przyniósł 2018 rok.

Katarzyna Bonda Czerwony pająk

Katarzyna Bonda to jedna z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych twórczyń kryminałów w naszym kraju. Tym razem autorka skupia się na przedstawieniu losów córki Saszy Załuskiej, która pada ofiarą uprowadzenia i wszelki ślad po niej ginie. Wysiłki policji w tej sprawie na nic się zdają. Dopiero prywatne śledztwo pozwala powiązać sprawę zaginięcia z tajemniczym samobójstwem byłego oficera wywiadu, którego łączyły z Załuską stosunki służbowe. Co więcej, oficer miał archiwum skrywające niewygodne dokumenty świadczące o działalności polskich przedstawicieli władz. Dalsza akcja ujawnia, że kobieta została zamordowana. Nikt jednak nie zna sprawcy…

Olga Tokarczuk Bieguni

Za swoją powieść Olga Tokarczuk zdobyła prestiżową nagrodę Bookera. Książka jest autobiograficzna. Znajdują się w niej historie o nomadach, którzy mają w sobie doświadczenie ucieczki. Tytuł Bieguni nawiązuje do sekty, która nawoływała do wiecznego ruchu. Członkowie sekty uważali, że bezruch prowadzi do pojawienia się diabła. Książka, oprócz historii, składa się z wielu dygresji i wątków pobocznych, jak też przemyśleń filozoficznych autorki.

Heather Morris Tatuażysta z Auschwitz

Tatuażysta z Auschwitz autorstwa Heather Morris jest jedną z głośniejszych książek tego roku. Książka nie jest abstrakcyjną opowieścią, lecz historią autentyczną, która przydarzyła się w jednym z najbardziej przerażających hitlerowskich obozów koncentracyjnych istniejących na polskich ziemiach dwójce młodych ludzi pochodzących ze Słowacji. Księgarnie internetowe mają ją w swojej ofercie i cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Jest to nieco inna opowieść o zagładzie. Głównym bohaterem powieści jest Słowak, który został przewieziony do obozu w Auschwitz. Mężczyzna tatuował numery więźniom przybywającym do obozów. Jedną z kobiet, którą Słowak wytatuował, była młoda kobieta, również pochodząca ze Słowacji. Młodych połączyła silna miłość, która przetrwała piekło obozu. Obojgu udało się przeżyć. Po wojnie para odnalazła się i wzięła ślub. Po śmierci kobiety, tatuażysta z Auschwitz zdecydował się opowiedzieć o wątku szczęśliwej i spełnionej miłości, dziejącej się w tle tragicznych wydarzeń. Wydarzenia były kanwą do powstania wyżej wymienionej książki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here