Profesjonalne wyposażenie piekarni

Piekarnie to miejsca, w których produkcja chleba została w znacznym stopniu zautomatyzowana. Urządzeń produkcyjnych, w tym rozbudowanych linii do produkcji chleba, używa się zarówno w tych wielkich, jak i małych piekarniach. W każdym wypadku, zastosowanie specjalistycznej technologii pozwala zarówno na obniżenie kosztów produkcji, jak i podniesienie jakości wytwarzanych wyrobów. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy najważniejsze urządzenia stosowane w nowoczesnych piekarniach.

Maszyny piekarnicze i cukiernicze – technologia dla nowoczesnej piekarni

Choć proces wytwarzania chleba (i pozostałych typów wypieków) uległ automatyzacji, jest on wciąż niezwykle wrażliwy; nawet najmniejsza zmiana w parametrach funkcjonowania którejś z maszyn może doprowadzić do zmiany jakości uzyskiwanego wypieku. Dlatego, urządzenia przeznaczone do stosowania w piekarniach są niezwykle czułe oraz pozwalają na szczegółowe zaprogramowanie warunków ich funkcjonowania.

Dzięki temu, pomimo faktu postępującej automatyzacji i technologizacji procesu wytwarzania chleba, zachowuje on przyjemny zapach i smak. Warto o tym pamiętać, gdyż wielu sceptyków obawia się, że zastosowanie skomplikowanych rozwiązań technologicznych negatywnie wpłynie na jakość wyrobów. Sytuacja natomiast wygląda wręcz odwrotnie – dobrze zaprogramowane urządzenia pomogą nam w wytwarzaniu większej ilości wypieków niż podczas pracy ręcznej, zachowując identyczne jakości smakowe.

Z jakich urządzeń wobec tego korzysta się w piekarniach? Wymienić należy przede wszystkim takie maszyny piekarnicze jak: miesiarki, krajalnice, ubijaczki, piece, a także rzadziej stosowane: rogalikarki, przesiewacze, walcarki, zaokrąglarki, rozdrabniarki, smażalniki. Każde z nich pełni ważną funkcję w procesie wytwórczym i ma wpływ na uzyskiwany efekt.

Miesiarki do ciast – kluczowy etap w procesie wypiekania chleba

Miesiarki to urządzenia stosowane przede wszystkim do mieszania różnych składników, z których wytwarzane będzie ciasto na pieczywo. Maszyny to o wiele bardziej skutecznie niż podczas pracy ręcznej mieszają składniki, doprowadzając do ich połączenia się i wytworzenia jednolitej masy.

Poszczególne dostępne miesiarki wyposażone są w programatory regulujące szczegółowe parametry ich pracy. Dzięki temu możemy stosować to samo urządzenie do przygotowywania ciast do różnego typu wypieków.

Główną częścią każdej miesiarki jest jej korpus. Najczęściej, wykonany jest z wytrzymałych stopów stali, odpornej na oddziaływania fizyczne oraz dużą ilość drgań. Występują także miesiarki wykonywane ze stali nierdzewnej, przeznaczone do piekarni wytwarzających szczególnie dużą ilość wypieków. Poszczególne elementy konstrukcyjne – zgarniacz, pokrywa oraz inne – wykonane są ze stali kwasoodpornej.

Poszczególne dostępne miesiarki mogą pracować ciszej lub głośniej. Zależy to zarówno od użytych w ich konstrukcji materiałów, jak i samego mechanizmu pracy. Warto podkreślić, że są to urządzenia pracujące na niezwykle wysokich obrotach – dlaczego podłączane są do źródła prądu. Niektóre modele pozwalają jednak – w przypadku wystąpienia awarii sieci elektrycznej – na przełączenie ich na „pracę manualną” i kontynuowanie działania za pomocą pracy ludzkich rąk.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here