PIT 37

Rok 2022 przyniósł w Polsce rewolucję podatkową. Zmiany w przepisach prawnych określane zbiorczo jako tzw. Polski Ład wpłynęły przede wszystkim na kwestie związane z podatkiem dochodowym od osób fizycznych PIT. Choć deklarację podatkową za 2021 rok wciąż można składać przez internet (PIT 37 Online) i w tej kwestii nic nie powinno zmienić się w następnych latach, to podatki przeszły diametralną zmianę. Jakie są najważniejsze zmiany podatkowe w 2022 roku? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.

PIT-37 – o jakich zmianach podatkowych w 2022 roku warto pamiętać?

Zmiany podatkowe, jakie zostały wprowadzone w 2022 roku w ramach tzw. Polskiego Ładu, objęły przede wszystkim takie aspekty jak:

  • wysokość kwoty wolnej od podatku,
  • zwiększenie progu podatkowego,
  • nowe ulgi i odliczenia.

Reformy te objęły przede wszystkim podatników rozliczających się z fiskusem z dochodów otrzymywanych z tytułu umowy o pracę, umów cywilnoprawnych oraz świadczeń rentowo-emerytalnych. Na czym polegają zmiany w wyżej wymienionych obszarach?

Kwota wolna od podatku

Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych w 2022 roku jest od dawna oczekiwane zwiększenie kwoty wolnej od podatku dochodowego PIT. Począwszy od dnia 1.01.2022 roku, wolne od PIT są dochody w wysokości do trzydziestu tysięcy złotych rocznie. Dopiero nadwyżka ponad trzydzieści tysięcy jest opodatkowana podstawową stawką podatku PIT na poziomie 17% dochodów.

Zwiększenie progu podatkowego

Jeszcze w 2021 roku w przypadku tych podatników, którzy osiągali dochody rozliczane w ramach formularza PIT-37, nadwyżka ponad 85 528 złotych dochodu rocznie była opodatkowana podwyższoną stawką podatku (trzydzieści dwa procent od dochodu). Obecnie sytuacja przedstawia się znacznie korzystniej dla podatników, ponieważ nowy limit został ustalony na wyraźnie wyższym poziomie – obecnie wynosi on aż sto dwadzieścia tysięcy złotych w skali roku. Taka zmiana miała odzwierciedlić znaczący wzrost płac, jaki miał miejsce w Polsce w ostatnich latach.

Nowe ulgi dla podatników

Ważną zmianę stanowi także wprowadzenie nowych ulg. Począwszy od 2022 roku, podatnicy mogą stosować między innymi takie ulgi zmniejszające poziom podatku dochodowego jak:

  • ulga 4+ dla rodzin wielodzietnych. Rozwiązanie to jest dostępne dla rodziców z co najmniej czwórką dzieci i pozwala na zwolnienie z podatku PIT dla przychodu do 85 528 złotych rocznie (dla każdego małżonka z osobna);
  • ulga rehabilitacyjna umożliwiająca odliczenie od osiąganych dochodów wydatków np. na pieluchy i inne środki niezbędne do opieki nad osobą niepełnosprawną.

Zmiany podatkowe a PIT-37 w 2022 roku – podsumowanie

Jak już wiesz, podatnicy rozliczający się z Urzędem Skarbowym w ramach deklaracji podatkowej PIT-37 muszą przygotować się na znaczne zmiany, składając w następnym roku formularz za 2022. Na szczęście, dzięki wykorzystaniu funkcjonalności, jakie oferują im zaawansowane internetowe kreatory deklaracji podatkowych, zadanie to staje się znacznie łatwiejsze. Ponieważ programy do rozliczania PIT 37 Online są intuicyjne w obsłudze i zapewniają automatyzację wykonywanych obliczeń, ryzyko popełnienia błędów staje się znacznie mniejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here