Nadpłata kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy to zewnętrzna forma finansowania, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków. Wiele osób zaciąga zobowiązanie na wiele lat, aby móc bezpiecznie je spłacać – bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. Czasami jednak pojawia się solidny zastrzyk gotówki, który pozwoliłby nadpłacić kredyt. Sprawdź, czy takie rozwiązanie ma sens.

Każdy kredyt gotówkowy zawierany jest na określony czas i przez ten okres kredytobiorca zobowiązuje się spłacać go w wyznaczonym terminie – zgodnie z harmonogramem rat. Istnieje jednak możliwość dokonania nadpłaty, ale wiele osób zastanawia się nad zasadnością takiego działania. Nie da się jednoznacznie określić opłacalności, ponieważ jest to kwestia zależna od wielu czynników.

Nadpłata, czyli co?

Poprzez nadpłatę należy rozumieć uregulowanie większej liczby rat przed czasem – niż to wynika z ustalonego harmonogramu płatności. Wówczas, w zależności od indywidualnej decyzji banku – dochodzi do:

  • skrócenia czasu kredytowania,
  • zmniejszenia wysokości miesięcznych rat.

Warto przy tym podkreślić, że przepisy dokładnie informują o tym, iż kredytobiorca ma prawo do dokonania nadpłaty zobowiązania w dowolnym momencie. Bank nie może natomiast uzależniać takiej opcji od tego, czy zostanie poinformowany o chęci dokonania nadpłaty czy nawet spłaty zobowiązania w całości. 

Wcześniejsza spłata kredytu – bez dodatkowych kosztów?

Jeśli dochodzi do wcześniejszej spłaty kredytu, bank może zrekompensować sobie utracone odsetki. W końcu uregulowanie zobowiązania przed czasem pozbawia instytucję dodatkowego zarobku. Warto jednak pamiętać, że prawo do naliczenia prowizji bank ma wyłącznie wtedy, gdy zostanie to zastrzeżone w umowie kredytowej.

Jeśli zapis o pobieraniu dodatkowych kosztów znajdzie się faktycznie w dokumencie, opłata nie może przekraczać np.:

  • 1% spłacanej części kredytu – w przypadku, jeśli okres między datą spłaty a terminem spłaty kredytu wynosi więcej niż 12 miesięcy,
  • 0,5% spłacanej części kredytu – w sytuacji, gdy okres między datą uregulowania zobowiązania a terminem spłaty kredytu jest krótszy niż 12 miesięcy.

Nadpłata może być korzystna

Jeśli zastanawiasz się, czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy, taka opcja może być korzystna. Musisz jednak dokładnie przeanalizować wszelkie koszty i zyski.

Takie rozwiązanie szczególnie warto rozważyć, jeśli bank nie pobiera żadnych opłat za uregulowanie całości zobowiązania przed czasem lub spłatę kilku raz jednocześnie. Dzięki temu faktycznie możesz zyskać, gdy odsetki i prowizja naliczane przez instytucję były wysokie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here