Kto musi korzystać z kas fiskalnych online

Od 1 maja 2019 roku obowiązuje ustawa o kasach fiskalnych online. Oznacza to, że przedsiębiorcy są zobowiązani stopniowo odchodzić od kas tradycyjnych na rzecz kas fiskalnych online. Zmiana następuje powoli i dotyczy określonych branż. Sprawdźmy, kto musi korzystać z kas fiskalnych online w tym momencie!

Czym są kasy fiskalne online?

Kasy online to inaczej kasy rejestrujące, przesyłające i łączące się z Centralnym Rejestrem Kas (inaczej: Repozytorium). Jest ono prowadzone przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

W Centralnym Rejestrze Kas są gromadzone różnorodne dane: paragony, raporty dobowe i inne dokumenty fiskalne oraz niefiskalne. Dane do Repozytorium są przesyłane automatycznie, co określoną ilość czasu. Najczęściej są to dwie godziny, ale wartość ta może zostać ustawiona indywidualnie przez Repozytorium.

Aby móc korzystać z kas fiskalnych online należy mieć połączenie internetowe, dzięki któremu urządzenie będzie mogło łączyć się z Centralnym Rejestrem Kas.

Kto musi korzystać z kas fiskalnych online?

Ministerstwo Finansów wyznaczyło długi okres przejściowy, w czasie którego przedsiębiorcy powinni przechodzić z tradycyjnych kas na kasy fiskalne online. Terminy zmian różnią się w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Tym samym od 1 stycznia 2020 roku obowiązek stosowanie kas fiskalnych online mają warsztaty samochodowe, a także podmiotu sprzedający benzynę, olej napędowy czy też gaz, służący do napędu samochodów. Z kolei od 1 stycznia 2021 roku kasy fiskalne online musi stosować: branża gastronomiczna, hotelarstwo, a także podmioty zajmujące się krótkoterminowym wynajmem.

Od lipca 2021 roku kolejne branże i zawody dołączą do konieczności stosowania kas online. Będą to podmioty, świadczące usługi z zakresu: prawa, fryzjerstwa, kosmetologii, opieki medycznej, stomatologii, poprawy kondycji fizycznej oraz usługi budowlane.

Warto pamiętać, że przepisy ustawy o VAT mówią, że ulga na zakup kasy fiskalne online wynosi 90% kwoty netto, ale nie można ona przekraczać 700 zł.

Kup kasę fiskalną online, zanim będzie za późno

Nie czekaj na ostatnią chwilę, tylko już teraz zakup dla swojej firmy kasę fiskalną online. Urządzenie jest nie tylko wymogiem ze strony państwa, ale przede wszystkim znacznym usprawnieniem prowadzenia przedsiębiorstwa. Dzięki kasie fiskalnej online wszystkie dokumenty będą znajdować się w jednym miejscu, co usprawni dokonywanie analiz finansowych oraz gromadzenie danych. Kasy fiskalne online zakupisz w sklepie kasyserwis.pl!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here