kasa fiskalna

Idąc do sklepu spożywczego zwykle ekspedientka wydaje nam paragon wydrukowany za pomocą kasy fiskalnej. Oczywiście możemy również poprosić o fakturę, jednak w przypadku małych podmiotów zwykle najpierw drukowany jest właśnie paragon. Przedsiębiorcy muszą więc posiadać dobrej jakości, taką która zawsze będzie dobrze działać, kasę fiskalną. Niemniej jednak, nie wszyscy.

Kto korzysta ze zwolnienia?

Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kas fiskalnych, jeśli limit ich rocznej sprzedaży nie przekracza 20 000 zł. Warto jednak sprawdzić, czy w naszej branży kasa fiskalna nie jest czymś, co należy posiadać obligatoryjnie. Kasa fiskalna nie jest jednak obowiązkowa dla tych podmiotów, które świadczą usługi na rzecz innych przedsiębiorców, a nie osób fizycznych. Są nimi na przykład hurtownie, firmy produkcyjne czy handlowe, jednak sprzedaż musi być dokonywana tylko i wyłącznie na rzecz innych firm. W przypadku, gdy sprzedajemy towary osobom fizycznym i firmom, kasa fiskalna może okazać się obligatoryjna. Obecnie wiele podmiotów zobowiązanych jest także korzystać z kas fiskalnych online, które automatycznie łączą się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Wybór odpowiedniej kasy fiskalnej

Prowadząc mały biznes lokalny, na przykład osiedlowy sklep z warzywami, sklep turystyczny czy też inny punkt usługowy dla osób fizycznych, dobrze jest posiadać kasę fiskalną. Sama kasa fiskalna nie jest droga, a przedsiębiorca może również postarać się o dofinansowanie na jej zakup (obecnie dofinansowanie może zostać przyznane, jeśli zakupimy kasę z funkcją online). Sama kasa fiskalna służy bowiem do raportowania sprzedaży, ustalania przychodów czy należnego podatku VAT. Dobre urządzenie fiskalne powinno być przede wszystkim proste w obsłudze i w miarę intuicyjne. Nie może się również zawieszać czy zacinać, gdyż bywa to bardzo problematyczne przy większej ilości klientów. Co więcej, kasa fiskalna powinna dawać możliwość drukowania raportów – nie tylko okresowych, ale również innych, zgodnie z potrzebami przedsiębiorców. Dzięki nim o wiele łatwiej przeprowadzić na przykład inwentaryzację. Dziś możemy się spotkać już nie tylko z tradycyjnymi kasami, ale także takimi, które wyglądają jak mini monitory. Są one nieco droższe, lecz mają więcej funkcji, a do tego są nieco prostsze w obsłudze. Przed zakupem kasy fiskalnej warto poradzić się specjalisty, który podpowie, jaki model będzie najlepszy dla naszego biznesu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here