Jak ubezpieczyć kampera we Wrocławiu

Coraz częściej spotykamy kampery na polskich drogach – ich import oraz sprzedaż rośnie rok w rok. To doskonałe rozwiązanie dla ludzi, którzy w życiu najbardziej cenią sobie wolność i kochają podróżować. Kamper daje pod tym względem wiele opcji – możemy wybrać się w dowolny region kraju i nie martwić się o dostępność miejsc w hotelach, w tym również w czasie pandemii, kiedy działalność tych podmiotów jest ograniczona. Kupno kampera oznacza, że musimy go ubezpieczyć – jak to zrobić we Wrocławiu?

Jak prawo definiuje kampera?

Zgodnie z normą, którą znajdziemy w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego (UE) 2018/858, kamper to pojazd specjalnego użytku (kategoria M), który ma przestrzeń mieszkalną oraz posiada takie elementy wyposażenia jak:

  • siedziska i stolik,
  • miejsce do spania (może ono być stworzone z rozkładanego siedziska),
  • kuchnię i elementy jej wyposażenia.

W związku z powyższym kamper nie musi posiadać toalety, aby pojazd był homologowany do wspomnianej kategorii M. Oczywiście obecność toalety czy prysznica jest wskazane, jeśli wybieramy się w długą podróż i nie mamy zamiaru korzystać z hoteli. W Polsce popularnością cieszą się zarówno kampery nowe, przerabiane z takich pojazdów jak FIat Ducato czy Peugeot Boxer, jak i używane, znacznie tańsze modele, w tym również sprowadzane z zagranicy. Bez względu na pochodzenie, każdy kamper musi mieć OC.

Zakres ubezpieczenia kampera

OC dla kampera jest wyliczane na tej samej podstawie, co dla samochodu osobowego. Oznacza to, że towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę:

  • wiek i doświadczenie kierowcy kampera,
  • miasto, po którym pojazd będzie się poruszał,
  • stan techniczny pojazdu, pojemność silnika, przebieg, data produkcji itp.

Na tej podstawie firmy określają wysokość składki, co jednak nie oznacza, że każda z nich poda identyczną kwotę. Różnice w OC u różnych ubezpieczycieli wynikają z faktu, iż firmy w inny sposób ważą każdy aspekt do wyliczenia składki. Nie zmienia to faktu, że zarówno w przypadku kampera, jak i samochodu osobowego, ubezpieczenie OC powinno być jak najtańsze, gdyż jego zakres i suma ubezpieczenia jest zawsze taka sama.

Dodatkowe usługi

W przypadku kampera możemy jeszcze dokupić ubezpieczenie AC, NNW, Assistance, a także m.in. dodatkowe ubezpieczenie szyb pojazdu. Z punktu widzenia właściciela kampera niezwykle ważne jest ubezpieczenie AC. Kamper to w końcu pojazd, który często pozostawiamy w miejscach narażonych na kradzież, dewastację czy działanie czynników naturalnych. Jednak nie wszystkie towarzystwa są skore do zawierania tej polisy. Ma to swoje uzasadnienie – części zamienne i naprawa pojazdów tego typu jest niezwykle kosztowna, a ryzyko ich uszkodzenia dość wysokie. TU, które oferują AC, zdają sobie z tego sprawę, stąd Autocasco może być drogie w stosunku do OC. Podobnie jest w wypadku Assistance – nie każda firma współpracuje z zakładami mechanicznymi, które są w stanie np. wziąć na lawetę taki pojazd jak kamper.

Jesteś szczęśliwym posiadaczem kampera we Wrocławiu i chcesz go ubezpieczyć? W biurze Eurofinance znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę spośród propozycji kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu szybko otrzymasz polisę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here