kredyt firmowy

Firmy mają wiele źródeł, z których mogą finansować czy to bieżące wydatki, czy większe inwestycje. Można wśród nich wyróżnić własne oszczędności, leasing oraz kredyty. Niektórzy przedsiębiorcy zaciągają zobowiązania finansowe chętnie (co nie jest jednoznaczne z poważnym zadłużeniem – wszystko zależy od tego, czy kredyty są brane z głową), inni są do nich nastawieni z góry negatywnie i starają się ich unikać.

Wbrew pozorom kredyt firmowy niekoniecznie musi być balastem, a wręcz przeciwnie – może być bardzo pomocny dla firmy. Poniżej omówimy dokładnie, dlaczego i w jakich przypadkach kredyt często okazuje się opłacalną formą finansowania wydatków przedsiębiorstwa.

Dzięki kredytowi utrzymasz płynność finansową firmy

Nawet, jeśli firma ma wystarczająco duże oszczędności, aby pokryć z nich całą inwestycję, niekoniecznie będzie to zalecane. Co bowiem w sytuacji, kiedy wszystkie środki zostaną wykorzystane na nowe pojazdy czy budowę fabryki, a za chwilę przyjdzie cięższy okres i firma nie będzie już dysponować żadną gotówką zachowaną „na czarną godzinę”? Dlatego też zaciągnięcie kredytu dla firm i spłacanie go w wygodnych, comiesięcznych ratach, dopasowanych do możliwości finansowych firmy, w wielu przypadkach jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Kredyt przyda się też niekoniecznie w przypadku inwestycji – jeśli mowa o kredycie w rachunku bieżącym, może on pełnić rolę swoistej poduszki finansowej. Przy takim kredycie płacimy bowiem odsetki tylko od kwoty, którą wykorzystamy, a nie od całości przyznanego nam i udostępnionego limitu na koncie.

Więcej na temat różnych kredytów dla przedsiębiorców można przeczytać tutaj: https://splatapozyczek.pl/kredyty-dla-firm/. Jest ich wiele, więc każdy powinien być w stanie znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do sytuacji, w której się znajduje.

Kredyt firmowy pozwala na częściową optymalizację podatkową

W zamian za udzielenie kredytu, banki pobierają opłatę w postaci prowizji, a później także odsetek. Takiej opłaty nie ma w przypadku, kiedy po prostu zakupimy coś za gotówkę (o ile nią dysponujemy), natomiast warto wiedzieć, że koszty związane z kredytem mają swoją dobrą stronę, ponieważ mogą posłużyć do zbudowania tarczy podatkowej w firmie.

Wynika to z faktu, że część odsetkową raty, a także wszelkie inne opłaty, takie jak właśnie prowizja za udzielenie zobowiązania, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów firmy. Są jednak pewne warunki: przede wszystkim kredyt musi zostać zaciągnięty na potrzeby firmy, a nie na prywatne wydatki jej właściciela, a także odliczane opłaty muszą zostać nie tylko naliczone przez bank, ale też faktycznie opłacone przez dłużnika. Trzeba też pamiętać, że kosztem uzyskania przychodu nie jest część kapitałowa raty.

Jeśli z tego lub innego względu uznasz, że kredyty dla firm będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, przed złożeniem gdziekolwiek wniosku najlepiej skontaktuj się z dobrym pośrednikiem kredytowym, takim jak Spłata Pożyczek. Z jego pomocą łatwiej będzie Ci uzyskać dokładnie taki kredyt, na jakim będzie Ci zależeć (m.in. pod względem kwoty zobowiązania oraz okresu spłaty).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here