Biała lista podatników VAT

Od 1 września 2019 roku na Ministerstwo Finansów udostępnia białą listę podatników VAT. Jest to bardzo przydatne narzędzie do szybkiego sprawdzenia kontrahentów. Każdy przedsiębiorca powinien być świadomy istnienia tego rejestru i dbać o poprawność swoich danych.

Gdzie szukać białej listy podatników VAT?

Biała lista podatników VAT jest opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Lista jest prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a dane podatnika VAT w rejestrze wprowadzane są automatycznie z rejestrów publicznych. W interesie przedsiębiorcy jest sprawdzenie tych danych oraz ewentualny wniosek do szefa KAS w celu ich aktualizacji bądź usunięcia.

Czego dotyczy biała lista podatników VAT?

Biała lista podatników VAT to rejestr, który zastąpił wcześniejsze listy podatników VAT. Teraz wszelkie dane kontrahenta znajdziesz w jednym wykazie podatników VAT. Z wykazu podatników VAT dowiesz się, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, została mu odmówiona rejestracja czy numer rachunku bankowego, na który wpłacisz kontrahentowi pieniądze.

Osoby wykreślone z rejestru VAT

Korzystając z białej listy podatników VAT, masz możliwość sprawdzić nie tylko, czy twój kontrahent został wykreślony z rejestru, ale także poznać podstawy prawne tej decyzji.

Przyczyn wykreślenia z rejestru jest kilka:

  • podatnik nie istnieje
  • sąd orzekł zakaz prowadzenia działalności
  • istnieje przypuszczenie, że podatnik wyłudza podatek VAT
  • zawieszenie działalności na okres co najmniej 6 miesięcy

W takich sytuacjach sprawdzając wykaz podatników VAT, możemy dokonać weryfikacji kontrahenta.

Przywrócony status podatnika VAT

Każdy podatnik, który został wykreślony z wykazu, może złożyć wniosek o przywrócenie do rejestru. W niektórych przypadkach trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym druk VAT-R, a w innych wystarczy złożony wniosek o przywrócenie do rejestru. Tak jak w przypadku osób wykreślonych z rejestru VAT, przy osobach przywróconych do rejestru VAT także znajdują się podstawy prawne wszelkich związanych z tym decyzji.

Jak poruszać się po białej liście podatników VAT?

Do znalezienia kontrahenta na liście potrzebny jest:

  • jego Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP)
  • numer identyfikacyjny REGON
  • numer rachunku bankowego
  • nazwa firmy

Oczywiście nie musisz znać wszystkich tych elementów, wystarczy jeden z nich. Jeśli chcesz wyszukać zarejestrowaną w CEIDG osobę fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, to w pole „nazwa podmiotu” należy wpisać imię i nazwisko.

Numery rachunków rozliczeniowych

Dane kontrahenta, które najczęściej zapamiętujemy, to nazwa firmy lub ewentualnie ich numery identyfikacji podatkowej, które zapisane są na wizytówce czy pieczątce. Czasem znajdzie się tam także REGON. Jednak co zrobić w przypadku, gdy chcemy szybko wykonać przelew na rachunek bankowy kontrahenta, ale zapomnieliśmy numeru rachunku bankowego? W tym przypadku bardzo pomocna okaże się biała lista podatników VAT. Wpisujemy dane, które posiadamy, a w systemie ukażą się dane kontrahenta, w tym numery firmowych rachunków bankowych.

Co musisz wiedzieć o białej liście podatników VAT?

Kontroluj czy numery rachunków przedsiębiorstwa umieszczone na białej liście odpowiadają danym w US (jeśli spółka jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym) lub w CEIDG (w przypadku JDG). Niewłaściwy numer rachunku bankowego może narazić kontrahentów na karę.

Przed płatnościami sprawdzaj, czy rachunek kontrahenta na wykazie jest tożsamy z rachunkiem, na jaki wpłacasz środki. Jeśli istnieją różnice — wyjaśnij je z kontrahentem.

Szczególnie sprawdzaj na białej liście kontrahentów, z którymi współpracujesz pierwszy raz. Musisz wiedzieć, czy są podatnikami VAT.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here