Wynajem czy kupno biura

Istnieje szereg korzyści z posiadania własnej nieruchomości. Coraz częściej przedsiębiorstwa rezygnują jednak z tego komfortu na rzecz wynajęcia biura. Co przemawia za tym rozwiązaniem i dlaczego Ty też powinieneś je rozważyć?

Zakup nieruchomości przewyższa budżet przedsiębiorstwa

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za wynajmem powierzchni biurowej jest budżet. Z ograniczeniami finansowymi muszą liczyć się przede wszystkim dopiero powstające biznesy oraz małe i średnie firmy. Na początku działalności nie mogą pozwolić sobie na nabycie nieruchomości. To do nich najczęściej adresowane są oferty powierzchni biurowych do wynajęcia w Warszawie i innych dużych miastach.

Wynajęcie powierzchni biurowej z pełną obsługą może okazać się o wiele tańsze

Zakup nieruchomości oraz zorganizowanie pełnej obsługi własnego biura to spore wyzwanie, na które decydują się większe i bardziej majętne firmy. Wśród nich są także te, których charakter działalności wymusza posiadanie własnej obsługi z uwagi choćby na bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Jeśli jednak nie znajdujesz się w tej grupie, jest bardzo prawdopodobne, iż zdecydujesz się na powierzenie administracji czy prac serwisowych jednostce wynajmującej powierzchnię biurową.

W stawce za wynajem właściciel biura uwzględnia koszty mediów, administracji, serwisu czy wywożenia śmieci. Ponadto wynajmujący mogą porównywać nie tylko koszty wynajęcia biura, lecz także obsługi i wybierać najkorzystniejszą z ich punktu widzenia ofertę.

Wynajęcie biura to dobre rozwiązanie dla firm, które dopiero spodziewają się intensywnego rozwoju

Jeżeli nawet obecnie wydaje się, że Twoje przedsiębiorstwo posiada odpowiednią ilość miejsca, sytuacja może radykalnie się zmienić w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Twoja firma powiększy się o nowych pracowników, a co za tym idzie nie tylko o nowe biurka, lecz także o wspólne przestrzenie czy nowe sale konferencyjne.

Korzystanie z wynajmowanych lokali daje w tym zakresie sporą elastyczność. W ciągu kilku miesięcy możesz wypowiedzieć umowę i przenieść się do większego biura w tej samej bądź bardziej atrakcyjnej lokalizacji. Możesz również negocjować zwiększenie wykorzystywanej powierzchni u obecnego najemcy. Na takie rozwiązanie nie mogą pozwolić sobie nabywcy nieruchomości. Firmy wynajmujące biura dostosowują koszty do faktycznego zapotrzebowania.

Zmiana lokalizacji w dogodnym momencie

W miarę rozwoju firmy okazuje się, że chcesz być bliżej Twoich klientów. Albo rozważasz zwiększenie satysfakcji pracowników poprzez przeniesienie miejsca pracy bliżej ich miejsca zamieszkania. W przypadku biura kupionego na własność taki manewr wydaje się niemożliwy. Natomiast w przypadku wynajmowanego biura jest bardziej niż oczywisty.

Być może zakładasz firmę z dobrymi znajomymi. Mieszkacie na obrzeżach stolicy. Pewnego dnia dochodzicie do wniosku, że zbyt wiele czasu zajmuje dojazd do biura czy przestrzeni coworkingowej zlokalizowanej w centrum. W takiej sytuacji możesz zdecydować się np. na wynajem biura na Wilanowie, Białołęce czy Pradze. Także i w tym zakresie panuje spora elastyczność a ofert wynajmu nie brakuje.

Podobnie rzecz ma się w sytuacji, kiedy Twoja działalność wymaga częstego kontaktu z partnerami biznesowymi. Prawdopodobnie chętniej udadzą się na spotkanie w śródmieściu niż na krańce miasta, ponieważ nie chcą tracić czasu na dojazdy. Wynajem biura daje szansę osadzenia nawet małego biznesu w centrum miasta. Ponadto należy pamiętać, że nabycie nieruchomości w tej części Warszawy nie jest rzeczą prostą. Dlatego warto rozważyć wynajem lokalu na Woli czy Żoliborzu. Te dzielnice są względnie blisko centrum Warszawy, a cena wynajmu jest wyraźnie niższa.

Wynajmowanie powierzchni biurowych daje licznym przedsiębiorstwom szansę na działalność w warunkach nie gorszych niż ich konkurenci, którzy mogą pozwolić sobie na zakup nieruchomości. Dobrze też pamiętać, że nawet firmy, które stać na zakup biura, często wybierają wynajem. Decydujące okazują się zazwyczaj: elastyczność rozwiązania, dostępność pełnej obsługi oraz możliwość moderowania kosztów oraz warunków najmu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here