Transport ponadgabarytowy

Istnieje duże przeświadczenie w społeczeństwie, że transportem może zajmować się każdy, ponieważ jest to niezwykle proste zadanie, do którego nie potrzeba szczególnej wiedzy i umiejętności. Jest to niezwykle krzywdzące podejście, zarówno dla pracowników logistyki, jak i samych kierowców, którzy muszą poświęcać naprawdę wiele czasu i stresu, by dojść do poziomu, który będzie satysfakcjonujący dla klientów i pracodawców.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda naprawdę kwestia dostarczania przesyłek, materiałów i ładunków, to musisz poznać transport ponadgabarytowy, który jest ogromnym wyzwaniem i często wymaga profesjonalnego sprzętu oraz umiejętności – bez nich żadna firma nie poradzi sobie z takim zadaniem.

Czym jest transport ponadgabarytowy? Jak sama nazwa wskazuje…

Jak sama nazwa wskazuje, zadania polegają na dostarczeniu z punktu początkowe w miejsce docelowe ładunku, który jest na tyle duży, że klasyczne firmy kurierskie lub nawet poczta, nie były w stanie sobie z nim poradzić. Czasem transport ponadgabarytowy wymaga również przewiezienia nietypowych produktów, które muszą zostać przewiezione w jednym kawałku – doskonałym przykładem jest m.in. łódź, którą klient zakupił na mazurach i chce przewieźć ją do swojego kurortu nad morzem, a zwykłym autem i przyczepką przecież nie da rady tego zrobić.

Innym przykładem mogą być bale drewna, które jadą z wycinki do tartaku, gdzie zostaną dalej obrobione. Dla firm zajmujących się wycinką drzew jest nieopłacalna samodzielna logistyka, która będzie obsługiwać jedno zamówienie na jakiś czas, ponieważ stały nadzór nad sprzętem to dodatkowe koszty, więc lepiej jest to zlecić zewnętrznym firmom, które dysponują pracownikami i sprzętem. Przykładów można znaleźć wiele, jednak prawdopodobnie nie przekona was to, że nie każdy się nadaje do tej branży.

Co czują kierowcy – transport ponadgabarytowy i wyzwania

Jeżdżąc stale tirem, można poznać swój pojazd niemal doskonale, więc nie ma nic dziwnego w tym, że kierowcy nie dysponują trudnościami w czasie klasycznej trasy. Transport ponadgabarytowy wymaga jednak od nich nieco innego doświadczenia, gdyż różnie rozłożony asortyment na pace, wpłynie na zachowanie auta w czasie jazdy i gdy wystąpi jakieś zagrożenie, sytuacja może skończyć się na wiele sposobów. Przewożąc, np. wcześniej wspomnianą łódź, kierowca bierze ogromną odpowiedzialność za swój ładunek, więc lepiej, żeby logistyka zaplanowała trasę w taki sposób, by tir nie musiał wjeżdżać do ciasnych alejek, wykręcać lub improwizować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here