Brazylii

Rio de Janeiro jest bez wątpienia najsłynniejszym pod względem turystycznym miastem Brazylii. I choć „wspaniałe miasto”, jak o nim mówią mieszkańcy, bez wątpienia trzeba kiedyś zobaczyć, Brazylia to nie tylko Rio de Janeiro, ale też ogromne dżungle, najdłuższa rzeka świata, stolica wyjęta z utopijnych powieści i znacznie, znacznie więcej! Jeżeli zastanawiasz się wizytą w Ameryce Południowej, to trafiłeś w dziesiątkę! Przygotowaliśmy krótki przewodnik o najważniejszych atrakcjach turystycznych Brazylii.

Rio de Janeiro, czyli miasto turystycznych marzeń

Wspomniane już Rio de Janeiro stanowi doskonałą bazę wypadową do dalszego zwiedzania Brazylii. Większość lotów międzynarodowych ląduje albo właśnie w Rio, albo w São Paulo, największym mieście państwa. Symbolem „wspaniałego miasta” jest imponujący szczyt Corcovado, na którym znajduje się ikoniczny posąg Chrystusa Zbawiciela górujący nad miastem. Corcovado nie jest jednak jedynym szczytem wartym odwiedzenia – ciekawym pomysłem na wycieczkę jest też zdobycie tzw. Głowy Cukru, góry położonej nad  Zatoką Guanabara, z której rozpościera się równie ciekawy widok na metropolię. W Rio de Janeiro znajdują się liczne instytucje kultury, w tym warte odwiedzenia Muzeum Jutra (Museu de Amanhã) poświęcone rozwojowi ludzkiej cywilizacji oraz futurologii, a także niezwykle bogato wyposażone Muzeum Historii Naturalnej (Museu Historico Nacional) o zbiorach niemal tak imponujących, jak londyńskie Natural History Museum. Creme de la creme wizyty w Rio de Janeiro jest jednak słynny na cały świat karnawał, w którego trakcie ulice miasta zamieniają się w zupełnie inny świat pełen kolorów i zabawy. Brazylijski karnawał trzeba koniecznie przeżyć na własnej skórze, a to właśnie Rio jest najlepszym miejscem do takich przeżyć!

Amazonia i Amazonka, czyli szlakiem dzikiej przyrody

W samym sercu amazońskiej dżungli leży Manaus, czyli największe miasto stanu Amazonka. Miejscowość ta stanowi idealną lokalizacją na wakacje w ciepłych krajach – amazońska dzika przyroda oraz deszcze lunarne zapewniają niesamowitą przygodę na łonie natury. W okolicy Manaus znaleźć można liczne szlaki turystyczne przeznaczone zarówno do pieszych wędrówek, jak i dłuższych podróży rowerem. Jeżeli chodzi o aktywności w mieście, obowiązkowym punktem zwiedzania Manaus jest wizyta w miejscowym gmachu opery (Teatro Amazonas Museum) zbudowanym jeszcze w XVIII wieku. Miłośnicy nietypowych roślin powinno odwiedzić miejscowy, ogromny ogród botaniczny, a wszyscy zapaleni historycy muszą koniecznie wpaść do Muzeum Amazonii (Museu da Amazonia), w którym można dowiedzieć się więcej na temat historii miejscowych Indian.

Brasília, czyli urbanistyczna utopia

Stolica państwa, Brasília, została zbudowana od podstaw w latach 50. Miasto zaprojektowali dwaj światowej sławy architekci, Lucio Costa i Oscar Niemeyer, którzy podczas tworzenia miasta wcielali w życie modernistyczne założenia urbanistyki. W ten właśnie sposób powstała stolica państwa będąca w założeniu miastem-utopią. Warto jest przejść się po uliczkach Brasílii i na własne oczy zobaczyć imponujące, rządowej gmachy takie jak Pałac Prezydencki, Kongres Narodowy czy słynna Katedra Matki Bożej z Aparecidy, do której co roku zjeżdżają się pielgrzymki z całego państwa. W stolicy Brazylii znaleźć także można nietypowy pomnik Panteon Wolności i Demokracji oraz fascynujące muzeum JK Memorial poświęcone założycielowi miasta, prezydentowi Juscelino Kubitschekowi.

Pantanal, czyli największe mokradła świata

Ogromna, podmokła równina Pantanal to nie tylko największe mokradła świata, ale też dom dla tysięcy endemicznych, nietypowych gatunków roślin i zwierząt. Choć miejsce to jest oficjalnie parkiem narodowym, władze Brazylii zezwalają na organizację wycieczek łodzią czy amfibiami, podczas których można zetknąć się z lokalną dziką przyrodą. Pantanal to idealne miejsce dla zapalonych fotografów – wycieczka po mokradłach to świetna okazja do zrobienia setek zdjęć lokalnej florze oraz faunie. Równie ciekawe są także miejscowe krajobrazy, a szczególnie wysokie, zalesione góry.

Salvador, czyli historyczna stolica Brazylii

Urokliwy port Salvador do 1763 roku pełnił funkcję stolicy Brazylii. Każdego roku miasto zwiedzają tysiące turystów, zachęconych przede wszystkim przez doskonale zachowaną starówkę miasta, pod względem architektonicznym czerpiącą z iberyjskich nadmorskich portów. Szczególnie ciekawym zabytkiem jest Palácio Rio Branco, zabytkowy dworek z XVII wieku, a także zbudowany w 1863 roku dźwig Elevador de Lacerda łączący ze sobą dwie części starówki. W mieście znajduje się niezwykle ciekawe Muzeum Miłosierdzia, które przybliża historię katolickich misjonarzy z Portugalii i Hiszpanii w pokojowy sposób nawracających miejscowych Indian.

Choć wymieniliśmy pięć najważniejszych zabytków turystycznych Brazylii, w państwie tym znaleźć można znacznie więcej miejsc wartych odwiedzenia. Przede wszystkim zachęcamy jednak do dokładnego zaplanowania wizyty w Brazylii i zarezerwowania na nią czasu umożliwiającego zwiedzenie najciekawszych zabytków tego państwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here