deszcz

Podatek od deszczu jest to nowy pomysł rządu na walkę z narastającą suszą. Na czym ma polegać oraz czy będziemy musieli go opłacać?  Zmieniony podatek od deszczu zostaje wprowadzony przez tzw. specustawa suszowa.

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/podatek-od-deszczu-kogo-dotknie-zmiana-przepisow/ 

Kto płacił podatek od deszczu i dlaczego?

Do tego momentu podatek za zmiejszenie naturalne retencji płaciły jedynie duże przedsiębiorstwa. Byli to właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 3500m2, którzy zabudowali ponad 70% swojej nieruchomości.

Wysokość opłat 

Wysokość opłaty jest to iloczyn stawki jednostkowej, wielkości utraconej powierzchni biologicznie czynnej liczonej w metrach kwadratowych, a także czasu w latach. Stawki jednostkowe zawiera rozporządzenie. Zgodnie z nim stawni te wynoszą od 5 do 30 gr za metr kwadratowy. W zależności od pojemności systemu retencjonowania.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie tłumaczy, że nowe przepisy mają na celu zatrzymanie tego, co wyraża powszechnie stosowane hasło „betonoza„.

Kogo obowiązuje opłata podatku od deszczu?

Opłata ta nie będzie dotyczyła wszyskich działek, ale tych, które w powierzchni zabudowy i uszczelnienia zmniejszają lokalnie naturalną możliwość retencyjną gleby, a także okolicznych zbiorników wodnych. 

Zmieniony podatek od deszczu ma zachęcić firmy, a także inne osoby do inwestowania w urządzenia służące do retencji wody.

Właścicieli objętych podatkiem podzielono na trzy grupy:

  1. osoby posiadające urządzenia do retencjonowania wody o pojemności od 10 do 30 proc. odpływu rocznego – 45 gr za 1 m kw. rocznie,
  2. posiadające urządzenia do retencjonowania wody o pojemności do 10 proc. odpływu rocznego – 90 gr za 1 m kw. rocznie,
  3. osoby nieposiadające urządzeń do retencjonowania wody – 1,50 zł za 1 m kw. rocznie.

Pieniądze z nieruchomości mają trafić do ,,Wód Polskich’’. Natomiast 25% z nich wpłynie na konta gmin polskich.

Zobacz też: http://www.ttools.pl/16-mln-zlotych-kary-nieuczciwe-pokazy-decyzja-prezesa-uokik/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here