Wybór układu mieszkania

Podczas gdy wszyscy myślą tylko o wielkości mieszkania, Magda Knappe – architekt wnętrz radzi: nie liczy się wielkość, ale proporcje pomieszczeń i przemyślany układ. Duże i bezużyteczne korytarze, zbyt wysokie lub zbyt niskie sufity, a także spontaniczny wybór kształtu mieszkania bez odniesienia się do potrzeb domowników – to główne błędy, które popełnia większość nabywców mieszkań.

Metraż mieszkania nie jest najważniejszy!

Mieszkanie o mniejszej powierzchni, ale przemyślanym rozkładzie zawsze będzie wygodniejsze i praktyczniejsze niż większe mieszkanie o trudnym układzie. Już na etapie zakupu ważne jest, aby zdecydować, w jaki sposób mieszkanie będzie wykorzystywane: ile potrzeba przestrzeni dziennej (kuchnia z jadalnią, salon, łazienka) a ile prywatnej (sypialnie, garderoba, prywatna łazienka). Trzeba również przeznaczyć miejsce na niezbędne w każdym mieszkaniu sprzęty takie jak pralka, suszarka, odkurzacz czy mop.

Dla jednej osoby odpowiednie może być mieszkanie typu studio lub mieszkanie jednopokojowe. Dzięki zagospodarowaniu przestrzennemu i odpowiedniemu projektowi 35-40 metrów kwadratowych może w pełni pomieścić wygodną sypialnię, gabinet, kuchnię, jadalnię, salon oraz łazienkę.

Dla pary można zaadoptować jednopokojowe mieszkanie lub mieszkanie dwupokojowe, w którym oddzielny pokój, odizolowany od osób postronnych, zostanie zamieniony na sypialnię, a projekt salonu obejmie kuchnię i jadalnię. Możliwe są również inne opcje. Ale tutaj możliwości przebudowy będą bezpośrednio zależały od kształtu samego mieszkania, lokalizacji lokalu i ścian nośnych, a także liczby okien. Z jednego pokoju możesz zrobić dwa tylko wtedy, gdy w każdym z nich pozostaje co najmniej jedno okno.

Dla rodziny z dziećmi warto wybrać taki układ, w których wszyscy członkowie rodziny będą mieli przestrzeń osobistą – potrzebna będzie sypialnia rodziców oraz pokój dziecinny. W tym przypadku najczęściej wybierane są mieszkania 2 lub 3 pokojowe.

Wybierając duże mieszkanie, wybieraj takie, gdzie okna wychodzą na różne strony świata. Układ okien w jednej linii, znacząco zawęża możliwości przebudowy. Narożne mieszkanie będzie bardziej optymalne do eksperymentów z przestrzenią.

Na etapie zakupu, lepiej jest mieć jasne wyobrażenie o tym, jak planujesz użytkować mieszkanie, a także przedyskutować z projektantem, jaki minimalny metraż będzie wymagany do prowadzenia wygodnego życia i jaką formę mieszkania lepiej wybrać. To znacznie ułatwi pracę nad projektem w przyszłości.

Sufity: wysokie i niskie

Wysokie sufity są domyślnie wliczone w koszt mieszkania a nie zawsze poprawiają jego jakość. Wysokie sufity z niewielką powierzchnią mieszkalną lub dużą liczbą małych pokoi zamiast wizualnie poprawiać jego proporcje – zamieniają pomieszczenia w studnie. Ale niskie ze zbyt dużym metrażem i otwartą przestrzenią też nie są dobre – sprawią, że pomieszczenia będą ciasne a przebywanie w nich będzie powodować uczucie depresji.

Rozwiązaniem jest tutaj złoty środek. Nie podążaj ślepo za trendami, wybierz harmonijne połączenie. W przypadku konkretnego mieszkania wysokość sufitu powinna być optymalna.

Korytarz jako konieczność

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez korytarza. Najprostszym i najczęstszym rozwiązaniem dla deweloperów jest długi i wąski korytarz. Jednak dla najemców jest to dalekie od najbardziej optymalnego rozwiązania, ponieważ cały ten obszar okazuje się absolutnie bezużyteczny i trudny do zaaranżowania.

Znacznie bardziej efektywny z punktu widzenia organizacji powierzchni użytkowej będzie niewielki korytarz znajdujący się w centrum mieszkania, do którego wychodzą wszystkie drzwi i z którego można dostać się do dowolnego pomieszczenia.

Kolejną małą sztuczką jest rezygnacja z korytarza poprzez włączenie go do układu otwartych pomieszczeń. Na przykład kuchnia jest umieszczona w centrum mieszkania, całkowicie odsuwając ją od okna, wokół aranżuje się część dzienną i jadalną, a prywatne sypialnie – pokoje znajdują się na krawędziach, w pobliżu okien. W tym przypadku kuchnia – jadalnia – salon całkowicie zastępują korytarz, zamieniając się w funkcjonalne centrum mieszkania.

W większości przypadków problemy z odpowiednim rozplanowaniem przestrzeni rozwiązuje projektant wnętrz po zakupie mieszkania.

Nawet niewielkie mieszkanie może być bardzo funkcjonalne oto przykład https://internityhome.pl/inspiracje/niewielkie-mieszkanie-funkcjonalne-mkdezere-magda-knappe/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here