polisa

Każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do regularnego płacenia OC. Polisa ta niejednemu jednak spędza sen z powiek z powodu swojej ceny. Czy istnieje możliwość, aby znaleźć ją za niższą kwotę, która nie zaważy na domowym budżecie? Oczywiście, a my podpowiadamy, jak to zrobić!

Jak działa polisa OC?

Pierwsze i najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać, to zakres odpowiedzialności polisy OC. Jest to rodzaj ubezpieczenia, które zabezpiecza właściciela samochodu przed wypłatą odszkodowania we własnym zakresie, jeśli stanie się on sprawcą kolizji drogowej. W takim przypadku konieczność wypłacenia odpowiednich środków spada na firmę ubezpieczeniową, dzięki czemu sprawca kolizji nie ponosi (często) ogromnych kosztów naprawy.

Warto pamiętać, iż polisa OC obejmuje takie zdarzenia, jak kolizja lub wypadek drogowy powstały w czasie jazdy, szkody wyrządzone na parkingu w stosunku do stojącego już tam auta, a także uszkodzenia powstające podczas wsiadania i wysiadania z samochodu lub jego rozładunku i załadunku.

Co niezwykle istotne, każda polisa OC posiada dokładnie taki sam zakres ochrony, niezależnie od tego, z jaką firmą ubezpieczeniową została podpisana umowa. Oznacza to, że przy jego wyborze można kierować się innymi czynnikami, niż zakres działań.

Czym się kierować, wybierając OC?

Skoro zakres ubezpieczenia w przypadku polisy OC jest zawsze taki sam, kierować należy się przede wszystkim wysokością stawki za OC, jaką oferuje. Warto także zwrócić uwagę na sposób likwidacji szkód, który gwarantuje.

Co może mieć wpływ na wysokość polisy OC?

Polisa OC wyliczana jest dla każdego kierowcy na podstawie jego indywidualnych cech. W pierwszej kolejności brana jest pod uwagę charakterystyka samochodu, taka jak jego marka, model oraz rocznik. Ważne są także czynniki osobowe, takie jak doświadczenie kierowcy, liczone w latach od uzyskania prawa jazdy, jego wiek czy miejsce zamieszkania. Pod uwagę brana jest także bezszkodowa jazda, która może wpłynąć na obniżenie składki ubezpieczeniowej. 

Czy renoma ubezpieczyciela wpływa na cenę za OC?

Szukając ubezpieczenia OC, często wybieramy towarzystwa, których marki znamy z reklamy w telewizji lub w Internecie. Niestety renomowana marka nie ma wpływu na cenę – co skutkuje tym, że jest niższa. Na wysokość składki mają wpływ kalkulacje działu underwritingu w towarzystwach, które na przestrzeni funkcjonowania firmy określają indywidualnie ryzyka za wypadki na podstawie zebranej informacji (np. model/marka pojazdu, wiek osoby i płeć). W jednym towarzystwie możemy mieć większą cenę za ubezpieczenie, ponieważ przydarzyło się więcej szkód w roku np. dla mężczyzn w wieku 35 lat z samochodem o silniku 19, a w innym dużo mniejszą składkę, ponieważ nie wystąpiło ryzyko danej grupy.  

Porównaj oferty i wybierz najtańszą

Wiedząc już, czym warto się kierować podczas wyboru ubezpieczenia, możesz przejść do porównania poszczególnych ofert. Najlepszym i najszybszym sposobem, który ci na to pozwoli, jest porównywarka OC. Wystarczy, że wypełnisz w niej prosty formularz, aby uzyskać propozycje najbardziej atrakcyjnych, dedykowanych dla ciebie ofert. Sprawdź, jakie to proste!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here