Najważniejszym warunkiem mającym na celu pełne wykorzystanie potencjału, jaki posiada każde przedsiębiorstwo jest wdrożenie efektywnych rozwiązań w dziedzinie wynagrodzeń (zarówno w aspekcie kosztowym, jak i motywacyjnym). W tym wielu przedsiębiorcom doskonale jest w stanie pomóc ceniony i uznany system MBO.

MBO w wynagrodzeniach

Wielu doradców specjalizujących się w kształtowaniu systemów motywacyjnych i wynagrodzeń zaleca przedsiębiorcom, aby (nawet pomimo trudnych warunków panujących na rynku pracy), w miarę możliwości zwiększali system płacowy oraz wprowadzali premie, zależnie od efektywności pracy podejmowanej i wykonywanej co dnia przez danego pracownika. Bardzo dobrym systemem, opartym o realizację założonych celów jest właśnie system MBO. W praktyce, MBO jest systemem zarządzania przez cele krótkoterminowe (najczęściej są to cele realizowane w perspektywie najbliższego roku).

MBO w praktyce

W ramach systemu MBO pracownicy przygotowują propozycje swoich celów, do przygotowania których oczywiście są główne cele do realizacji, założone przez kadrę zarządzającą w danym przedsiębiorstwie. Tak naprawdę zasadność każdego z ustalonych przez pracowników celów oraz dobór odpowiednich mierników określających stopień i sukcesywność ich realizacji ustalone muszą być na drodze prowadzonych z przełożonym negocjacji, w czasie których uwzględnione powinny być racje dwóch stron. MBO jest niezwykle prostym narzędziem, które doskonale radzi sobie z wiązaniem wyników działań dokonywanych przez pracowników indywidualnych z wynikami jakie osiąga firma. Tu jednak jest pewien warunek. Otóż w całym procesie kaskadowania celów z góry na dół, wszystkie cele pracowników muszą być bezpośrednio powiązane z celami ich przełożonych.

Śmiało zatem można stwierdzić, że jednym z głównych powodów, dla których coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie systemu MBO jest ukierunkowanie wszystkich podejmowanych przez pracowników firmy (niezależnie od zajmowanego stanowiska) działań na priorytety ściśle określone przez kadrę zarządzającą przedsiębiorstwem. Jeśli chodzi o wynagrodzenia i premie, to pracownik będzie otrzymywał dodatki w stosownej wysokości za każdy z osiągniętych przez siebie celów, z listy tych do zrealizowania.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here