Coraz więcej osób w Polsce może pochwalić się wyższym wykształceniem. Z drugiej strony mówi się o tym, że literki przed nazwiskiem czyli zdobycie tytułu licencjata czy magistra niekoniecznie idą w parze z tym, że ktoś może poszczycić się wybitną wiedzą czy inteligencją. Gdzie leży prawda? Pewnie jak zwykle pośrodku. Wybór pójścia na studia to wybór jeden z wielu – nie ma przecież przymusu edukacji i po 18 roku życia można bez konsekwencji zakończyć naukę.

Kiedyś i dziś

Kiedyś posiadanie wyższego wykształcenia było zarezerwowane tylko dla nielicznych. Obecnie wystarczy napisać maturę na 30%, żeby uzyskać jej zaliczenie i móc rozpocząć studia na którejś z uczelni w naszym kraju. Do wyboru są placówki państwowe i prywatne. Zdania co do jakości kształcenia na jednych i drugich są podzielone. Nie można kategorycznie wskazać, które są lepsze i zapewniają lepsze kształcenie. Wiele zależy od konkretnych wykładowców, na których trafi student, wiele zależy od ludzi, którzy przyjdą studiować w danym roczniku. Prawdą jest, że uczelnie podlegają ocenom oraz znajdują się w rankingach, które mają obiektywnie oceniać jakość oferowanej w nich edukacji.

Zdezorientowany młody człowiek

Kiedy młody człowiek staje na progu dorosłego życia, jest bardzo zdezorientowany. Zazwyczaj nie wie dokładnie jak pokierować swoją karierą zawodową. Uczelnie wyższe kuszą swoją ofertą, a młody człowiek wśród tej bogatej oferty musi znaleźć coś dla siebie. Co prawda modne są ostatnio gap year czyli zrobienie sobie roku przerwy po maturze na poznanie życia, wyjazd za granicę i inne aktywności, jednak to wszystko nie jest takie proste jak się wydaje. W czasie kiedy rówieśnicy przeglądają na stronach www i w świecie rzeczywistym różne uczelnie, można poczuć presję, że trzeba dobrze wybrać za pierwszym razem, a to przecież jest trudne dla osiemnastolatka.

W wielu przypadkach wybór studiów o niczym nie przesądza – spokojnie można później zbudować karierę zawodową, na bazie pierwszych studiów, jednak można pokierować nią inaczej, dowolnie, według własnych preferencji na późniejszym etapie życia. Z drugiej jednak strony warto już za pierwszym razem postarać się mądrze wybrać kierunek i uczelnię, na której rozpoczniemy studia wyższe.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione w serwisie www.uczelnie.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here