Kupno mieszkania – jak się do niego przygotować

Planujesz zakup mieszkania? Rozpocząłeś już poszukiwania swojego własnego m? A może dopiero przymierzasz się do przeszukiwania ofert mieszkaniowych? Zanim rzucisz się w wir poszukiwań przeczytaj ten tekst. Dowiesz się z niego jak bezpiecznie szukać mieszkania, na co zwrócić uwagę i czego unikać.

Przygotuj plan

Zanim zaczniesz szukanie mieszkania przygotuj sobie plan działań. Zastanów się jakie etapy musisz przejść i wyznacz sobie na każdy z nich określony limit czasu. Możesz przygotować sobie plik w excelu, w którym nie tylko zamieścisz harmonogram prac, ale będziesz też wprowadzał wszystkie ustalenia. W takim pliku możesz zamieścić poszczególnych deweloperów – podzielić ich nazwami np. deweloper wikana, gdzie będziesz gromadzić informacje o nim, oprócz tego możesz zbierać informacje o samych inwestycjach np. wpisując nazwę Osiedle Marina – i opisać tu najważniejsze z Twojego punktu widzenia informacje.

Zbieraj informacje

To element najbardziej czasochłonny, ale i najważniejszy. Na podstawie zebranych danych będziesz podejmować ostateczną decyzję. Na co zwrócić uwagę? Warto podzielić informacje na te dla ciebie najważniejsze i te mniej istotne. Dla jednych głównym kryterium będzie cena i np. ilość pomieszczeń. Dla innych ważniejsza od ceny będzie odpowiednia lokalizacja czy np. miejsce na parkingu podziemnym. Wykorzystaj przygotowany wcześniej plik, by zamieścić informacje o różnych aspektach inwestycji, na przykład nadając im punkty od 1 do 3. W ten sposób otrzymasz przejrzystą listę interesujących cię mieszkań i oceną jakie od ciebie otrzymały.

Weryfikuj

Zbieranie informacji to jedno. Dzięki dostępowi do internetu możesz to zrobić w domu, korzystając z przeglądarki internetowej. Możesz w ten sposób wyszukać nie tylko dewelopera wpisując np. hasło lubelski deweloper wikana, ale także szukając ogólnie np. nowe mieszkania w Lublinie lub wpisując konkretną nazwę inwestycji. Gdy będziesz mieć listę mieszkań, które Cię interesują czeka cię seria spotkań. Warto wybrać się w wybrane lokalizacje, sprawdzić jak wygląda infrastruktura wokół osiedla, czy w pobliżu są sklepy, szkoły, placówki zdrowia. Warto porozmawiać ze swoimi potencjalnymi sąsiadami i zapytać o komfort mieszkania. Deweloper to kolejna osoba, do której powinieneś skierować swoje kroki. Warto spotkać się chociażby po to, żeby obejrzeć wybrany lokal, dopytać o szczegóły inwestycji, i inne istotne kwestie. Dobrze przygotowany deweloper nie będzie miał nic do ukrycia i chętnie odpowie na wszystkie pytania.

Zachowaj spokój

Kupno mieszkania to często spełnienie wieloletnich marzeń. Nic dziwnego, że towarzyszą mu tak duże emocje. Warto jednak trzymać je na wodzy i ze spokojem podejść do podejmowania decyzji. Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Dobrze przemyślana decyzja będzie tą właściwą.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here