Kredyt hipoteczny – jaki wybrać i jak się na niego przygotować?

0
733

Zakup własnej nieruchomości prawie zawsze stanowi nie lada wyzwanie. W jaki sposób możemy wspomóc się kredytem hipotecznym przy dokonywaniu podobnej inwestycji? Jak znaleźć ten najlepszy?

  1. Kiedy przyda nam się kredyt hipoteczny?
  2. Na co zwrócić uwagę szukając najlepszego kredytu hipotecznego?
  3. Warunki przyznania i zawarcia umowy kredytu hipotecznego
  4. O czym pamiętać przed podpisaniem umowy?

Kiedy przyda nam się kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny na dom to bardzo popularne rozwiązanie, gdy chcemy zakupić swoje własne wymarzone cztery kąty. Wielu z nas nie jest stać na to, by pokryć podobną inwestycję w całości tylko z własnych środków. Jeżeli jednak połączymy swoje wysiłki ze wsparciem z banku, możemy bez problemu osiągnąć swój cel i zamieszkać w końcu we własnym domu lub mieszkaniu. Jest to również dużo lepsza opcja, niż mozolne oszczędzanie całej kwoty, ponieważ rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny, również w kwestii zmiany cen.

Na co zwrócić uwagę szukając najlepszego kredytu hipotecznego?

Jeżeli zależy nam na tym, aby wybrany kredyt hipoteczny naprawdę dopasowywał się do naszych wymagań i potrzeb, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka jego parametrów, dzięki którym możemy określić czy jest to dobra propozycja. Do najważniejszych z nich zaliczymy:

  • wkład własny: jest to wymagana suma, którą musimy mieć w momencie składania wniosku o kredyt mieszkaniowy. Musimy posiadać co najmniej 10% jego wartości, jednak im więcej sami włożymy, tym mniej będziemy musieli pożyczyć;
  • rzeczywista roczna stopa oprocentowania: roczna stopa oprocentowania RRSO wskazuje na całkowity koszt kredytu wybranego przez nas;
  • wysokość raty: ponieważ jest to istotny miesięczny wydatek, który zostanie z nami przez wiele lat, powinniśmy się dobrze zastanowić, jaka jego wysokość będzie dla nas komfortowa;
  • czas spłaty i możliwość nadpłaty kredytu: wykorzystanie wyższych kwot niż wymagane do spłaty kredytu pozwoli nam na szybsze uporanie się z jego oddaniem bankowi. Musimy jednak wcześniej sprawdzić, czy wcześniejsza spłata nie oznacza dodatkowych opłat;
  • obecność dodatkowego ubezpieczenia: niektóre banki mogą go od nas wymagać, szczególnie przy wysokich wartościach kredytu. Jest to dodatkowy koszt, jednak samo ubezpieczenie może nam się przydać.

Warunki przyznania i zawarcia umowy kredytu hipotecznego

Jeżeli chcemy zadbać o to, by bank zgodził się na udzielenie kredytu Direct Money, musimy najpierw się trochę postarać. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o naszą zdolność kredytową, a w razie niewielkiej – popracować nad jej poprawą. Nawet najtańszy kredyt hipoteczny nie zostanie nam udzielony, jeżeli nie będziemy dla banku wiarygodnym klientem. Drugą istotną kwestią jest szczere określenie przed samym sobą, jak duże zobowiązanie będziemy w stanie udźwignąć. Powinniśmy rozważyć to zarówno pod kątem całej kwoty wpisanej na umowie kredytowej, jak i miesięcznych rat. Jeżeli jesteśmy w stanie rozwinąć swoją karierę zawodową w krótkim czasie, warto rozważyć czy nie powinniśmy zająć się tym w pierwszej kolejności – będzie nam później łatwiej spłacać kredyt z większej puli zasobów.

O czym pamiętać przed podpisaniem umowy?

Decydując się na kredyt warto najpierw trochę „rozpoznać” rynek. Możemy wykorzystać do tego ranking kredytów hipotecznych, czyli specjalne zestawienie prezentujące najlepsze aktualnie dostępne oferty. Dzięki niemu możemy szybko odrzucić te, które nie będą nas interesować, a także sprawnie wyłowić te, które budzą nasze zainteresowanie i są lepiej dopasowane do naszych potrzeb.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here