nity

Nity to niewielkie elementy konstrukcyjne używane do trwałego łączenia różnego rodzaju materiałów. Nitowanie to bardzo popularny proces stosowany na szeroką skalę w różnych gałęziach przemysłu oraz w budownictwie. Gdzie najczęściej się je wykorzystuje? Podpowiadamy.

Z jakich materiałów wykonuje się nity?

Najpopularniejszym rodzajem surowca, z którego wykonuje się nity, jest stal. W ofercie rynkowej można jednak znaleźć także te wykonane z aluminium. Są giętkie, więc łatwiej jest je montować zwłaszcza w trudniejszych warunkach. Zachowują przy tym niewielką elastyczność, która jest w wielu przypadkach niezbędna, aby nie doprowadzić do pękania twardego materiału. Do specjalnych zastosowań warto wybrać nity wykonane ze stali nierdzewnej. Wykorzystuje się je zwłaszcza w środowisku narażonym na korozję, a także w miejscach, w których liczy się wysoka sterylność, na przykład w szpitalach. Szeroki wybór nitów wysokiej jakości można znaleźć między innymi w ofercie firmy Norsteel pod adresem https://norsteel.pl/kategoria/nasza-oferta/nity/.

Gdzie wykorzystywane są nity?

Na rynku znajdziemy szeroką ofertę nitów do różnego rodzaju specyficznych zastosowań. Największą grupę stanowią te uniwersalne, nazywane także zrywalnymi. Są tanie i można je stosować w szeregu różnych prac budowlanych i produkcyjnych. Są doskonałe zwłaszcza w przypadku łączenia cienkich elementów wykonanych z dwóch różnych rodzajów materiałów. Często stosuje się je także w warsztatach samochodowych do mocowania uchwytów, zderzaków i innych metalowych części bezpośrednio do podwozia pojazdu. Z ich pomocą montuje się także urządzenia elektroniczne, na przykład telewizory i podzespoły komputerowe.

Na rynku znajdziemy także nity otwarte. Nazywane są także wpuszczanymi. Ten rodzaj stosuje się zwłaszcza w sytuacjach, w których liczy się estetyka wykonania. Nity otwarte ze względu na swoją konstrukcję są przeznaczone głównie do wykonywania prac o niskim obciążeniu. Po zamontowaniu zewnętrzna część nita jest praktycznie niewidoczna na łączonym elemencie. Dość często są one dostępne w różnych kolorach, aby jeszcze lepiej dopasować je do specyfiki określonego materiału.

Nity zrywalne szczelne to specyficzna grupa produktów przeznaczonych do bardzo konkretnych zastosowań. Zbudowane są zazwyczaj ze stali ocynkowanej lub aluminium. Używa się ich zazwyczaj na dnie zbiorników, w których przechowywane są różnego rodzaju ciecze. W przypadku dużego ciśnienia zalecane jest montowanie dodatkowej uszczelki, aby zwiększyć szczelność stworzonego połączenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here