Zdrowy sen

Problemy ze snem dotykają znacznej części społeczeństwa. Choć w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalistycznych leków, często wystarczy zmiana nawyków oraz poprawa atmosfery w sypialni. Co oznacza zdrowy sen i jak można go wspomóc przy zastosowaniu domowych sposobów?

Zdrowy sen – co to oznacza?

W największym uproszczeniu zdrowy sen będzie to taki, po którym organizm czuje się wypoczęty, zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Mimo że zazwyczaj rekomendowany czas snu dla osoby dorosłej wynosi 7 – 8 godzin, niektórzy będą czuli się dobrze już po 6 godzinach odpoczynku, inni będą potrzebowali aż 9. Indywidualną kwestią jest także pora zasypiania – osoby, które doskonale funkcjonują wieczorami i w nocy, nie będą wyspane, jeśli położą się o 21, a Ci, którzy preferują wczesne wstawanie, nie będą się czuli dobrze, budząc się dopiero o 10 rano. Zdrowy sen oznacza także brak nocnych wybudzeń oraz rezygnację ze spożywania kofeiny, tłustych posiłków i alkoholu przed położeniem się.

Zdrowy sen, a dobór akcesoriów do spania

Problemy ze snem bardzo często warunkowane są niewłaściwą higieną snu, w tym na przykład niewygodnymi materacami lub poduszkami. Ubiór do snu powinien pozwalać na swobodne wykonywanie ruchów, być wykonany z przewiewnego materiału, a przede wszystkim, powinien być wygodny. Materac, w zależności od preferencji, może mieć różne stopnie twardości, jednak najbardziej polecane dla kręgosłupa są twarde i hipoalergiczne. Kluczowa dla utrzymania snu dobrej jakości jest poduszka – bardzo dobre są te z wypełnieniem pochodzenia naturalnego, dostępne w https://zdrowysen-sklep.pl/pl_PL/. Łuski gryki, ziarna gorczycy, lawenda czy pestki wiśni – wszystkie tworzą wygodne wnętrze poduszek, które do tego działa leczniczo. Pestki wiśni wykazują na przykład doskonałą zdolność magazynowania ciepła, przez co poduszka może być wykorzystywana również jako termofor, lawenda z kolei działa uspokajająco, wspomaga nocny relaks, ułatwia zasypianie i ma właściwości bakteriobójcze.

Higiena snu – najważniejsze zasady

Na higienę snu, oprócz dobrze dobranego materaca i poduszek, składa się wiele innych czynników. Są to między innymi:

– odpowiednia temperatura w sypialni,

– właściwe nawilżenie powietrza,

– wyeliminowanie z sypialni telewizora,

– przewietrzenie pomieszczenia przed snem,

– usunięcie przedmiotów generujących nadmierny hałas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here