system pos

Handel coraz częściej bazuje na nowoczesnych rozwiązaniach informatycznych. Jednym z nich jest specjalistyczne oprogramowanie POS.

Czasy, gdy kasjer kasował zakupy na standardowej kasie fiskalnej, już dawno minęły. Teraz sklepy posiadają do dyspozycji zaawansowane oprogramowanie sprzedaży detalicznej, za pomocą którego realizacja transakcji jest znacznie łatwiejsza, szybsza, a także bezpieczniejsza.

Na plan pierwszy wysuwa się przede wszystkim oprogramowanie POS, które pozwala zarówno na obsługę sprzedaży, jak również klienta na stanowiskach kasowych oraz w połączeniu z urządzeniami fiskalnymi – kasami, terminalami płatniczymi, wagami.

Czym dokładnie charakteryzuje się taki system POS? Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z jego wdrożenia? Kto dostarcza programy sprzedażowe do sklepów?

Rośnie zapotrzebowanie na oprogramowanie sprzedaży detalicznej

Obecnie, w dobie intensywnego rozwoju handlu detalicznego, właściwa obsługa sprzedaży posiada bardzo duże znaczenie. Sprawna transakcja przekłada się bowiem na większe zadowolenie klienta.

Dodatkowo, na stanowiskach kasowych realizuje się nie tylko sprzedaż, lecz także inne czynności, na przykład obsługę programów lojalnościowych, zwroty i wymiany towarów, a nawet zatowarowanie sklepu.

Właśnie dlatego nowoczesne oprogramowanie sprzedaży detalicznej musi podążać za potrzebami współczesnego handlu, aby wspierać zarówno klienta, jak również sprzedawcę, który może wtedy łatwiej prowadzić swoje obowiązki.

Stąd też pojawiło się duże zapotrzebowanie na system sprzedaży, który kompleksowo pozwala na realizację powyższych czynności. W taki sposób powstało oprogramowanie POS, które obecnie jest coraz częściej wdrażane w sklepach detalicznych.

Oprogramowanie POS – co to jest?

Pod tym pojęciem znajduje się specjalistyczny program sprzedażowy do sklepu, który przeznaczony jest do instalacji na stanowiskach kasowych. Współpracuje z komputerami sprzedażowymi, najczęściej wyposażonymi w ekrany dotykowe, a także integruje urządzenia fiskalne, dzięki czemu umożliwia prostsze prowadzenie obsługi klienta – od momentu naliczenia towaru na kasę aż do wydrukowania paragonu po zapłacie. Ponadto, pozwala na obsługę zaplecza sklepu – magazynu, dostawców.

Oprogramowanie tego typu pozwala na intuicyjne prowadzenie czynności sprzedażowych oraz innych operacji w handlu detalicznym. Może ono współpracować także z innym oprogramowaniem, na przykład z systemami ERP służącymi do zarządzania zasobami firmy.

Oprogramowanie sprzedaży detalicznej może obejmować pełną paletę różnych funkcji, które usprawniają realizację codziennych obowiązków pracowników handlu.

Przykładowe funkcje oferowane przez systemy POS:

 • sprzedaż towarów
 • dostęp do stanu kasy
 • monitoring zysków
 • generowanie raportów
 • nadawanie towarom statusów
 • tworzenie historii towarów
 • kontrola rozliczeń z kontrahentami
 • inwentaryzacja towarów
 • wprowadzanie dostaw
 • generowanie kodów kreskowych
 • przygotowywanie etykiet towarów
 • automatyczne tworzenie cenników
 • wprowadzanie przecen

Wobec tego system POS może zaoferować dostęp do wielu funkcjonalności, za pomocą których prowadzenie handlu jest znacznie łatwiejsze.

Aktualnie do dyspozycji jest pełna gama różnych systemów, które można dopasować także do indywidualnych wymogów, na przykład systemy Insoft, Posnet, Novitus, Datalogic, Zebra, GoDEX, Gastro.

Dostarcza je między innymi firma IT Center Usługi Informatyczne Warszawa, która specjalizuje się we wdrażaniu oprogramowania dla handlu. 

Wdrożenie oprogramowania POS – liczne zalety

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego programu sprzedażowego do sklepu firma może działać jeszcze efektywniej niż dotychczas.

Tego typu system sprzedaży może stanowić duże wsparcie w realizacji obowiązków – przyspieszać obsługę klienta, zwiększyć jej poziom, zmniejszyć ryzyko błędów, dbać o prawidłowość rozliczeń, a w konsekwencji oszczędzać czas oraz pieniądze. Wdrożenie oprogramowania POS może być zatem przyszłościowym posunięciem!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here