Sprężarki śrubowe – nowoczesna technologia dla przemysłu

0
903

Sprężarki śrubowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych urządzeń do sprężania powietrza. Świetnie radzą sobie również z kompresowaniem innego typu gazów. Zgodnie z opinią specjalistów, są najbardziej efektywne spośród wszystkich urządzeń wykorzystywanych w tym celu. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – na czym polega działanie sprężarek śrubowych, jakie rodzaje tych urządzeń znajdziemy oraz w jakich celach są wykorzystywane.

Sprężarki śrubowe – jak to działa? Krótkie wprowadzenie

Działanie sprężarek śrubowych jest dość skomplikowane, postaramy się jednak w pewnym uproszczeniu je przedstawić. Najpierw należy zwrócić uwagę, że w budowie sprężarek wyróżniamy dwa typy wirników – wypukły oraz wklęsły. To właśnie one odpowiedzialne są pełnienie najważniejszej funkcji – czyli sprężanie gazów. Są ustawione względem siebie, a po uruchomieniu zaczynają się obracać z dużą prędkością.

Kolejnym ważnym elementem konstrukcyjnym jest filtr zasysający powietrze (lub inne wybrane gazy). Przechodzi ono przez regulator, który precyzyjnie odmierza jego objętość. Odbywa się to dzięki obecności specjalnego zaworu dostosowującego. Elementy te obsługiwane są przez rozbudowany system elektryczny.

W pracy każdej sprężarki śrubowej używa się specjalnych olejów. Dzięki ich zastosowaniu cała instalacja jest szczelna, a poszczególne urządzenia nie przegrzewają się. Olej znajdujący się w sprężarce jest oczyszczany oraz schładzany za pomocą specjalnych części – filtru oleju oraz zaworu obejściowego.

Dostępne rodzaje sprężarek śrubowych

Wśród dostępnych sprężarek śrubowych wyróżnić można kilka najważniejszych rodzajów. Przede wszystkim wymienić należy tradycyjne sprężarki śrubowe (scharakteryzowane powyżej), sprężarki o regulowanej wydajności i sprężarki bezolejowe. 

Sprężarki o regulowanej wydajności to urządzenia stosowane między innymi w zakładach produkcyjnych. Niekiedy proces produkcji wymaga dostępu do skompresowanych gazów o różnym ciśnieniu. Wówczas, sprężarki o zmiennej wydajności są najlepszym wyborem.

Sprężarki bezolejowe pracują bez udziału olejów chłodzących. Dzięki temu sprężone powietrze jest czyste i pozbawione drobinek tego płynu. Ponadto, w powietrzu nie znajdują się żadne bakterie, wirusy, grzyby i inne niepożądane drobnoustroje (szczególnie skuteczna pod tym względem jest sprężarka śrubowa z osuszaczem). Ten typ sprężarek znajduje zastosowanie przede wszystkim w branży medycznej, farmaceutycznej oraz spożywczej – czyli wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba zachowania wysokich standardów higienicznych.

Gdzie stosuje się sprężarki śrubowe?

Sprężarki śrubowe wykorzystywane są do różnego typu prac. Przede wszystkim, korzysta się z nich w celu zasilania narzędzi pneumatycznych oraz gazowych. Dotyczy to między innymi urządzeń wykorzystywanych do malowania proszkowego oraz natryskowego. Dzięki sprężarkom, mamy możliwość szybkiego pokrycia farbą lub lakierem wybranych powierzchni.

Sprężarki śrubowe są również stosowane w celu wypełniania wybranych pojemników konkretnymi rodzajami gazów technicznych. Ponadto, znajdują zastosowanie w spawaniu niektórych tworzyw sztucznych.

Warto także podkreślić, że sprężarki znajdują zastosowanie w sprężaniu gazów wykorzystywanych w hutnictwie lub w czasie wykonywania odwiertów ziemnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here