Jak przygotować PIT-37 w 2019 roku

PIT-37 jest jedną z głównych deklaracji, której potrzebują podatnicy. Dotyczy praktycznie większości osób pracujących w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia. Nic więc dziwnego, że grupa wykorzystujących ją osób jest duża oraz ciągle dołączają do niej nowi podatnicy. Od 2019 roku ustawodawca mocno zapowiadał wprowadzenie nowej usługi dla PIT 2019, czyli „Twój e-PIT”. Ostatnio pojawia się coraz więcej informacji o potencjalnych problemach z systemem. Podatnicy czują się zdezorientowani, częściowo zagubieni. Warto podsumować jak podatnik może wypełnić swoją deklarację PIT-37 za 2018 rok.

PIT-37 – trzy podstawowe formy prawidłowego złożenia dokumentów

Deklarację PIT-37 można przygotować na trzy podstawowe sposoby:

  1. Wersja tradycyjna – czyli formularz PIT-37 przygotowywany papierowo i składany osobiście w urzędzie skarbowym lub wysyłany za pomocą listu poleconego Pocztą Polską;

  2. Wersja elektroniczna e-PIT – czyli deklaracja PIT-37 przygotowywana z pomocą specjalnej aplikacji do tworzenia PIT i przesyłana przez internet do organów podatkowych;

  3. Wersja usługa „Twój e-PIT” – czyli deklaracja PIT-37 przygotowywana przez organy podatkowe i akceptowana, zmieniana, lub pozostawiana w portalu przez podatnika.

Chwilowe problemy z usługami „Twój e-PIT”

W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele informacji o problemach z usługą „Twój e-PIT”. W pierwszym dniu działania systemu serwery rządowe nie wytrzymały obciążenia, toteż część podatników nie mogła zalogować się do systemu lub nawet wejść na stronę. Ministerstwo Finansów podało informacje, że były to jedynie problemy przejściowe wywołane bardzo dużym zainteresowaniem nową usługą dla PIT 2019. Obecnie przywrócono działanie oprogramowania.

Następnie pojawiły się wątpliwości, dotyczące bezpieczeństwa dostępu do deklaracji PIT za 2018 rok. Chodziło przede wszystkim o zbyt małe zabezpieczenia dostępowe do danych finansowych podatników. Dnia 21 lutego 2019 roku na portalu podatkowym pojawił się oficjalny komunikat o wprowadzaniu dodatkowych zabezpieczeń dostępowych.

Nie wiadomo, czy pojawią się kolejne problemy i czy system wytrzyma obciążenia w końcowym okresie składania PIT-37 za 2018 rok, czyli w okolicach 30 kwietnia 2019 roku. Dlatego, dla osób zdecydowanych na tę formę rozliczenia, które chcą wejść do systemu i tam pracować, rekomenduje się śledzenie oficjalnych informacji oraz komunikatów.

Twój e-PIT

Podsumowanie i rekomendacje

Nie ma jednej najlepszej metody na pracę nad drukiem księgowym PIT-37, ani jednego optymalnego sposobu złożenia formularza do organów podatkowych. Każda sytuacja jest inna, każdy podatnik ma swoje własne cechy, potrzeby i oczekiwania. To co będzie dobre dla jednego, nie zawsze będzie dobre dla drugiego. W każdym jednak przypadku można rekomendować, aby do pracy nad PIT za 2018 rok zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu (formularz należy złożyć maksymalnie do 30 kwietnia 2019 roku) tak, aby ewentualne problemy techniczne, braki w dokumentacji lub popełnione błędy, mogły być odpowiednio uzupełnione. Takie rozwiązanie może zaoszczędzić podatnikowi wiele stresu i umożliwić prawidłowe, terminowe rozliczenie deklaracji.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here