Program Mój Prąd

Mikroinstalacje fotowoltaiczne to coraz popularniejsza metoda na pozyskiwanie energii elektrycznej na potrzeby gospodarstwa domowego. Pozwalają na oszczędność finansową, niezależność energetyczną i przyczyniają się do ochrony środowiska. Co więcej, można na nie uzyskać dofinansowanie. Program „Mój Prąd” to rządowe wsparcie, którym zarządza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dlaczego powstał i w jaki sposób można z niego skorzystać?

Na czym to polega?

Wiadomo już, że panele słoneczne są ekologicznym źródłem pozyskiwania energii – nie wymagają stosowania paliw kopalnych ani wody. Po prostu przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię, korzystając z powszechnie dostępnego źródła – czyli słońca. Nie wyczerpuje się ono i nie emituje spalin. Każdy użytkownik własnych instalacji fotowoltaicznych przyczynia się więc do poprawy jakości powietrza i ogólnej ochrony środowiska. Biorąc pod uwagę stan zanieczyszczeń w Polsce, sytuacja jest nagląca. Program Mój Prąd ma na celu zachęcenie osoby prywatne do montowania paneli solarnych. Zakłada częściowy zwrot inwestycji, a jego warunki są określone kilkoma zasadami.

Jak z tego skorzystać?

Dofinansowanie przeznaczono dla osób fizycznych, które już posiadają działającą instalację. Panele muszą być założone na użytek gospodarstwa domowego, nie firmy. Termin ich montażu nie może być wcześniejszy niż 23 lipca 2019 roku, a ich moc powinna zawierać się w zakresie 2-10 kW. Aby skorzystać z programu „Mój Prąd”, należy więc najpierw zająć się zakupem i montażem ogniw fotowoltaicznych. W tym celu warto wybrać firmę, która oferuje wsparcie w uzyskiwaniu dotacji. Przed złożeniem wniosku należy też podpisać umowę z dystrybutorem energii, dotyczącą przyłączenia instalacji do sieci elektrycznej, oraz założyć licznik. Do wniosku trzeba załączyć oświadczenie operatora o zamontowaniu licznika dwukierunkowego oraz kopie faktur za zakup i montaż paneli słonecznych.

Czy jeszcze warto wiedzieć?

Przystąpienie do programu „Mój Prąd” można zrealizować przez Internet. W tym celu należy posiadać Profil Zaufany lub e-dowód. Jeśli zainteresowana osoba ich nie ma, warto, aby to rozważyła – dzięki nim ułatwione jest załatwianie różnych spraw urzędowych – bez konieczności wychodzenia z domu i stawania w kolejkach. Co ważne – uczestnictwo jest bezpłatne, a umożliwia odzyskanie sporej ilości pieniędzy. Program „Mój Prąd” zakłada zwrot do 50% inwestycji, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych. Złożenie wniosku nic nie kosztuje, a może przyspieszyć proces oszczędzania na posiadanych panelach solarnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here