praca licencjacka

Studia licencjackie to obecnie pierwszy krok, jaki trzeba zrobić rozpoczynając walkę o wykształcenie wyższe. Tytuł licencjata co prawda nie brzmi tak imponująco jak bycie magistrem, jednakże w zdecydowanej większości zawodów, trzyletni licencjat jest wystarczający do pracy.

Praca licencjacka, podobnie jak praca magisterska, to samodzielnie napisana praca na wybrany przez studenta temat. Jest to praca w jakiś sposób potwierdzająca znane już fakty, lub ujawniająca niezauważone wcześniej powiązania między zjawiskami naukowymi, ekonomicznymi i tym podobnymi.

Praca licencjacka jak powinna wyglądać

O ile praca magisterska powinna zaoferować bardziej dogłębną analizę, zazwyczaj od pracy licencjackiej nie wymaga się aż takiej ekspertyzy. Z tego też powodu jest ona znacznie łatwiejsza do napisania. Obie prace mają bardzo podobną budowę. Jeżeli ktoś ma problemy ze znalezieniem odpowiednich informacji na temat budowy pracy licencjackiej, wystarczy przeprowadzić zwykłe wyszukiwanie poprzez przeglądarkę internetową.

Frazy kluczowe takie jak ‚praca licencjacka jak powinna wyglądać’ na pewno skierują na strony, gdzie znajdzie się dokładne opisy.
Przede wszystkim pierwsza strona pracy licencjackiej to oczywiście tytuł, temat, imię i nazwisko studenta, który napisał pracę, a także uniwersytet lub inna szkoła wyższa, w której praca ta była pisana. Na końcu zazwyczaj dodaje się także miejscowość, oraz rok utworzenia pracy.

Kolejną częścią pracy jest oczywiście spis treści. Podobnie jak w książkach, spis treści zapewnia szybkie podsumowanie pozostałych części pracy, a także umożliwia łatwiejsze znalezienie wybranego fragmentu. Choć spis treści nie jest wymagany, z tych względów jest zalecany do umieszczenia. Stanowi ułatwienie zarówno dla autora pracy, jak i jej przyszłych czytelników.

studentka

Zaraz po spisie treści zaczyna się właściwa część pracy, którą rozpoczyna wstęp. Wstęp powinien zawierać w sobie krótkie podsumowanie zagadnień, jakie będą poruszane w pozostałych częściach pracy. Oprócz tego musi zawierać też informację na temat powodu, dla którego student sądził, że wykonanie tej pracy było konieczne. Na przykład, dla studentów studiów biologicznych, piszących o substancjach o właściwościach antynowotworowych, można napisać, że celem pracy była analiza, aby podkreślić i porównać ich potencjał terapeutyczny, który może być wykorzystany w przyszłości medycyny.

Wstęp nie powinien być dłuższy niż na jedną stronę, choć lepiej, gdzie nie będzie go więcej niż na pół strony. Często też dodawana jest jego wersja napisana w języku angielskim. Jest to przydatne gdy, na przykład, ktoś po studiach licencjackich pragnie wyjechać za granicę i tam kontynuować swoją naukę. Mając wstęp napisany po angielsku, może zaprezentować swoją pracę nawet dla zagranicznych profesorów, którzy nie znają języka polskiego.

Wstęp pozwoli im poznać to, jakie podstawy wiedzy są posiadane przez tego konkretnego studenta i w jakim kierunku prowadził już badania.
Dalsze części pracy licencjackiej to oczywiście sama w sobie praca licencjacka. Zazwyczaj dzielona jest ona na rozdziały, które z kolei mogą być podzielone na podrozdziały. Każdy z nich powinien dotyczyć osobnego wątku, przy jednoczesnym trzymaniu się odgórnie założonego tematu.

Należy o tym pamiętać zwłaszcza w sytuacjach, gdy ktoś ma bardzo szeroki temat do opisania. W natłoku zagadnień, łatwo jest zgubić swój wątek.
Na samym końcu pracy licencjackiej musi oczywiście zostać zawarta bibliografia. Wielu studentów zmaga się ze znalezieniem odpowiedniego formatu zapisywania publikacji i książek, które wykorzystywali jako swoje źródła przy pisaniu licencjatu.

praca licencjacka jak powinna wyglądać

Na niektórych uczelniach istnieje odgórnie narzucony sposób dla zapisu pozycji w bibliografii. Jednakże na zdecydowanej większości uniwersytetów, wiele zależy od samego wyboru studenta, lub tego, jakie preferencje ma jego promotor. Jedyne o co trzeba zadbać to aby wszystkie źródła w bibliografii były zapisane w tym samym formacie. Jako, że bibliografia jest uciążliwa do tworzenia, łatwo o popełnienie w niej błędów.

Dlatego też zawsze warto jest przejrzeć ją parę razy zanim ostatecznie wyśle się swoją pracę do archiwizacji.
Jak zatem widać, praca licencjacka ma stosunkowo prostą budowę. Budowa ta jest też bardzo podobna do tego, jak wygląda sama praca magisterska. Bardzo często pisanie licencjatu stanowi świetne przygotowanie do tworzenia swojej magisterki.
A nawet gdy ktoś marzy o tym, aby zakończyć swoją edukację wyższą po licencjacie, praca licencjacka na pewno będzie dobrym podsumowaniem dla tego rozdziału życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here