Oprogramowanie ERP

W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się służące do efektywnego zarządzania i kontroli systemy ERP. Czym są i w jakich sektorach gospodarki sprawdzą się najlepiej?

Zanim przejdziemy do tego, dla kogo systemy ERP są opcją godną polecenia, zacznijmy od tego, czym właściwie są. Na podstawie ich charakterystyki i funkcjonalności, łatwo dojść do konkluzji, czy to jest właśnie to, czego szukamy.

Czym jest oprogramowanie ERP?

Cała idea powstania systemów ERP oparta jest o stworzenie kompleksowego rozwiązania, które pozwoli na zoptymalizowane zarządzanie i kontrolę wszystkich zasobów, a także procesów. W zależności od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa mogą decydować się na inne funkcjonalności. Oprogramowanie ERP pozwala na obsługę łańcucha dostaw, zarządzanie bazą klientów, generowanie raportów i analiz, kontrolę nad finansami, procesami produkcyjnymi i kosztami. Można również zarządzać zasobami ludzkimi, mieć kontrolę nad wynagrodzeniami, urlopami, czy szkoleniami, a także nad grupami zatrudnionymi w różnych oddziałach.

Dla kogo systemy ERP?

Prawda jest taka, że może z nich korzystać każda firma, niezależnie od branży czy wielkości. Zarządzanie jest istotne zawsze, niezależnie od tego, jak rozbudowana jest struktura przedsiębiorstwa. Tym bardziej że systemy modułowe pozwalają dostosować funkcje do potrzeb konkretnej firmy. Poszczególne moduły bez problemu można ze sobą łączyć np. jeśli firma korzysta już z modułu CRM może rozwinąć swoją instalację o obszar księgowy czy magazynowy. Idąc tym tropem, oprogramowanie ERP może być przydatne nawet w kilkuosobowej firmie, która chce by kontakty z klientami, finanse, czy kontrola nad towarami i zamówieniami były lepiej zoptymalizowane. To samo dotyczy średniej wielkości firm.

Tymczasem w dużych firmach produkcyjnych, przedsiębiorstwach z kilkoma oddziałami, czy w korporacjach, zarządzanie i nadzór nad wszystkim, co dzieje się w organizacji, stanowi spore wyzwanie, co oznacza, że dobre oprogramowanie ERP jest wręcz obowiązkowe.

W jakich branżach najczęściej pojawia się ERP?

Na podstawie powyższych przykładów, łatwo można dojść do wniosku, że oprogramowanie ERP przyda się w każdej firmie zajmującej się handlem i usługami. Będzie również nieocenionym wsparciem w przedsiębiorstwach z branży produkcyjnej i logistycznej. Jednak na tym nie koniec. Wdrożenie systemu do zarządzania powinniśmy wziąć pod uwagę także wtedy, kiedy prowadzimy biuro rachunkowe, firmę szkoleniową czy biuro nieruchomości. Do tej listy zaliczyć można również przedsiębiorstwa zajmujące się outsorcingiem pracowników czy organizacje non profit. Przykładów może być znacznie więcej, bez względu na to, jaki sektor reprezentujemy, jeśli zależy nam na zwiększonej efektywności i wydajności, powinniśmy wziąć pod uwagę oprogramowanie dopasowane do profilu działalności.

Przykładem rozwiązania, które daje ogromne możliwości, jest system ERP, prezentowany na stronie enova.pl. Nie czekaj i już dzisiaj zobacz demo programu enova365 – dzięki temu sprawdzisz intuicyjność platformy oraz to, jak wiele korzyści może przynieść firmie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here