Obróbka CNC – poznaj jej plusy i minusy

Zarówno mniejsze, jak i większe przedsiębiorstwa swoją pracę opierają dziś na funkcjonalnych obrabiarkach CNC. Nic dziwnego, są to niezwykle efektywne urządzenia, które sprawiły, że proces produkcyjny jest znacznie szybszy, sprawniejszy i bezpieczniejszy. Jednak jak każdy sprzęt, także maszyny CNC oprócz wielu plusów, mają też swoje minusy. Czy jednak mimo wszystko warto w nie zainwestować? Zapraszamy do lektury.

Maszyny CNC – plusy

Wśród zalet maszyn CNC najczęściej wymienia się precyzję. Nic dziwnego, w końcu w porównaniu do tradycyjnych metod obróbki możemy osiągnąć tu naprawdę doskonałe ukształtowanie materiału. Ta zaleta sprawia, że obrabiarki CNC bardzo chętnie wykorzystywane są w zakładach produkcyjnych, w których wytwarza się części do samochodów, samolotów czy maszyn. Dokładność jest w tym przypadku cechą nadrzędną i nie ma miejsca na błędy, więc idealnie sprawdzi się tu tokarka czy frezarka sterowana numerycznie.

Za kolejny plus obróbki CNC uważa się ograniczenie obowiązków operatora maszyny. Dzięki temu może on skupić się na tym, co najważniejsze w jego pracy. Zajmuje się kontrolą procesów zachodzących w urządzeniu, podczas gdy komputer odpowiada za proces sterowania. Takie udogodnienie sprawia, że pojawia się coraz więcej chętnych na stanowisko operatora maszyn CNC. Nic dziwnego, jest to dziś bowiem bardzo przystępna praca.

Następną zaletą maszyn CNC jest możliwość wytworzenia serii jednakowych produktów. Dzięki funkcjonalności, jaką jest powtarzalność, przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką CNC mogą podejmować współpracę nawet z bardzo dużymi firmami, które zamawiają u nich ogromne ilości jednakowych elementów.

Choć maszyny CNC same w sobie są dosyć drogie, ich użytkowanie pozwoli firmie na dużą oszczędność. Jakim sposobem? Otóż po pierwsze, obrabiarka CNC jest w stanie pracować znacznie szybciej niż tradycyjne urządzenia. Co więcej, jest niezwykle ekonomiczna, ponieważ wykorzystuje niemal 100% materiału, co sprawia, że nie zostają praktycznie żadne odpadki. Oprócz tego nie ma potrzeby wykorzystywania dodatkowych urządzeń do wykańczania krawędzi, ponieważ każda obrabiarka CNC samodzielnie wykona równe kształty.

Ważną rolę w branży CNC odgrywają serwonapędy dostępne w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/83-automatyka/serwonapedy

Maszyny CNC – minusy

Chociaż nie da wskazać zbyt wielu minusów maszyn CNC, warto o nich wspomnieć. Jeden z nich dotyczy w szczególności niewielkich firm i wiąże się z koniecznością stworzenia skomplikowanego projektu w specjalistycznym oprogramowaniu CAD. Jest ono dosyć kosztowne i często znacząco podnosi przewidywany wcześniej kosztorys związany z maszyną CNC. Co więcej, przedsiębiorstwo musi również zatrudnić specjalistę, który zna się na tego typu oprogramowaniu, co generuje kolejne koszty.

Oprócz tego obrabiarki CNC są przeznaczone jedynie do obróbki ograniczonej ilości materiałów. Są to oczywiście te najpopularniejsze surowce, jednak to z tymi mniej znanymi jest problem. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie tradycyjnych urządzeń, które również okazują się być niezbędne.

Chociaż maszyny CNC mają kilka minusów, plusy zdecydowanie je przewyższają. Bez wątpienia warto więc zainwestować w tego typu urządzenie, które znacząco ułatwi i usprawni pracę w przedsiębiorstwie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here