motywacja

Starodawny system kija i marchewki coraz bardziej i częściej sprawdza się w nowoczesnych przedsiębiorstwach oraz małych firmach jednoosobowych. Jednak sposób na skuteczną motywację swoich pracowników kryje się gdzieś indziej. Motywacja zewnętrzna, czyli system nagród oraz kart nie jest najlepszym sposobem na zmotywowanie oraz zachęcenie do działania naszych pracowników. W takim celu lepiej będzie zastosować motywację wewnętrzną. Na czym ona polega? Jakie są sposoby na zaangażowanie oraz zmotywowanie w swoich pracowników? Sprawdźcie sami!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/motywacja-zewnetrzna/

Motywacja zewnętrzna – gdzie popełniłeś błąd?

Motywacja zewnętrzna jest bez wątpienia bardzo istotną czynnością. Pracownik musi wiedzieć, że posiada szansę na nagrodę pieniężną, dostanie dofinansowanie do wyjazdu na wakacje czy też kartę bezpłatnego wstępu na basen do kina czy na siłownię. Takie sposoby z pewnością motywują oraz są jakimś sposobem na angażowanie pracownika. Jednak takie efekty są krótkotrwałe. W jaki sposób motywować pracowników przez dłuższy czas?

Postaw na motywację wewnętrzna pracowników

Motywacja wewnętrzna jest o wiele bardziej skuteczna oraz długotrwała niż w przypadku motywacji pieniężnej. Każdy człowiek będzie miał większą chęć do pracy, Jeżeli zostaną zaspokojone trzy podstawowe potrzeby. O jakich potrzebach mowa? Oto one:

• Zasada autonomii 

• Zasada kompetencji 

• Zasada dobrych relacji ze współpracownikami

Zasady te działają nie tylko w przypadku kariery, ale również w życiu codziennym. 

Potrzeba autonomii

Oznacza ona że każdy musi posiadać poczucie, że to co robi jest ważne. Ubierając to w inne słowa chodzi o to, aby pracownik czuł poczucie własnej wartości w biznesie. Musimy zadbać o to, aby pracownik posiadał Szeroki zakres autonomii. Takie działanie ma bardzo duży wpływ na człowieka. Wiele branży jednak jest takie, że działanie w ten sposób daje się niemożliwe. Potrzeby autonomii możemy zaspokoić nawet w przypadku bardzo prostej oraz schematycznej pracy. Pracownik musi po prostu zrozumieć, że jego wysiłek jest bardzo cenny i potrzebny dla innych.

Potrzeba kompetencji

Potrzeba ta jest bardzo zbliżona do potrzeby autonomii. Nasza motywacja bierze się z tego, że robimy coś i odnosimy sukces. Wówczas odczuwamy satysfakcję oraz pragniemy kontynuować wykonywanie zadania. Szlifowanie swoich umiejętności jest bogiem kluczową drogą do sukcesu.

Słuszne jest stwierdzenie, że im lepiej potrafimy wykonać jakąś czynność, tym chętniej ją wykonujemy. Takie odczucia zaczynamy mieć już w bardzo młodym wieku, kiedy Czujemy że jesteśmy w czymś dobrzy kropka W takim przypadku doskonalimy to i chcemy osiągnąć w tym jak najlepsze rezultaty i pokazać wszystkim, że potrafimy. 

Potrzeba dobrych relacji

Nikt nie będzie chciał iść do pracy, w której panuje napięta atmosfera. W przypadku kiedy każdy jest do siebie wrogo nastawiony, zamiast współpracować ” rzucamy sobie świnie pod nogi” oraz praca przypomina wyścig szczurów, wówczas nie chce nam się nawet przekroczyć progu drzwi do pracy.

Ważne jest to, aby czuć się w firmie dobrze oraz wiedzieć i, że ma się oparcie w drugiej osobie. Na tym polega przecież Dobra współpraca oraz poleganie na innych. Jest to bardzo istotna sprawa w przypadku naszej motywacji, ponieważ atmosfera wywiera na nas bardzo duży wpływ.

Zobacz też: http://www.gpmapa.pl/samozatrudnienie-2020/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here