Jak rozpoznać i zwalczyć pluskwy?

0
1009

Nasze domy często odwiedzane są przez różnego rodzaju nieproszonych gości. Owady, które się u nas pojawiają, zazwyczaj same nie chcą opuścić gospodarstwa domowego, dlatego konieczne jest pozbywanie się ich za pomocą specjalistycznych środków. Dziś przypatrzymy się bliżej pluskwom, które należą do najbardziej znienawidzonych owadów.

Jak wyglądają pluskwy?

Pluskwy to niewielkie owady, które przypominają z wyglądu pestkę jabłka. Mają do około 5 mm długości, są lekko spłaszczone i owalne. Ich kolor zazwyczaj jest brunatno-czerwony, choć zmienia się nieznacznie w zależności od tego, czy pluskwy niedawno żywiły się krwią, czy nie.

Czy pluskwy gryzą?

Pluskwy żywią się ludzką krwią, więc odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista: tak, pluskwy gryzą. Dzieje się to w nocy, kiedy przejawiają aktywność, jednak objawy bardzo mocno zależą od nas samych. Część osób nie zauważa nawet, że jest gryziona, ponieważ po pluskwach zostają u nich tylko niewielkie, czerwone punkciki, które kojarzone są bardziej z alergią pokarmową niż atakiem insektów. Aby lepiej je rozpoznać, warto wiedzieć, że ślady po ugryzieniu pluskiew często występują po trzy w rzędzie.

Niektórzy z nas są jednak bardzo wyczuleni na ugryzienia pluskiew i reagują na nie objawami typowej alergii kontaktowej. W miejscach ugryzień pojawiają się wówczas duże bąble albo drobna, ale bardzo rozległa wysypka.

Gdzie najczęściej bytują pluskwy?

Jeśli już wydaje ci się, że masz do czynienia z pluskwami, najpewniej zastanawiasz się, gdzie mogą mieszkać. Pluskwy to owady, które uwielbiają ciasne, trudnodostępne miejsca. Zazwyczaj gustują także w miejscach, w których można znaleźć drewno i materiały. Dlatego nie powinno cię zdziwić, że możesz znaleźć je w łóżku (zwłaszcza w elementach drewnianego stelaża i tam, gdzie stelaż łączy się z obiciem), fotelu czy kanapie. Z chęcią przesiadują także przy listwach przypodłogowych, w szparach między deskami podłogi, w ramach obrazów, a nawet za nimi, szczególnie, jeśli ściany pokryte są tapetami.

Skąd mogły wziąć się pluskwy w domu?

Pluskwy najczęściej nie przychodzą same. Niestety zazwyczaj to my sami jesteśmy odpowiedzialni za ich przyniesienie. Często wchodzą do domu (a raczej są wnoszone) razem z używanymi meblami z pchlego targu lub od nieznanych osób, które sprzedawały je za pół ceny. Równie prawdopodobne jest to, że wskoczyły do twoich rzeczy podczas wakacyjnego wyjazdu i po prostu przybyły w walizce. Niestety nawet w najlepszych hotelach mogą zdarzyć się te uciążliwe insekty, dlatego warto obserwować swoje ciało i mieszkanie po takim wojażu.

A jeśli już wydaje ci się, że masz pluskwy w domu, powinieneś jak najszybciej sięgnąć po skuteczny środek na pluskwy, który pomoże ci się ich pozbyć. Dokładne, systematyczne i uparte ich tępienie za pomocą skutecznych preparatów owadobójczych na pewno przyniesie pomyślne rezultaty i w końcu uda ci się z nimi wygrać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here