Jak rozliczyć PIT przez internet

Masz problem z rozliczeniem PIT? Nie jesteś osamotniony. Wiele osób próbuje się uporać z tym dokumentem – często bez skutku. Nie musisz jednak od razu zwracać się do innych osób o pomoc. Dzięki narzędziom internetowym możesz uzupełnić i wysłać deklarację PIT za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Dowiedz się, jak to działa.

Dlaczego powinieneś rozliczyć PIT przez internet?

Największą zaletą rozliczenia PIT przez internet jest wygoda i oszczędność czasu. Nie musisz iść do urzędu, pobierać egzemplarza i potem go odnosić. Wszystkie formalności możesz załatwić, nie ruszając się nawet z fotela. Umożliwiają ci to takie usługi jak Twój e-PIT, czy różnego rodzaju kalkulatory podatkowe dostępne w internecie.

Musisz jednak wiedzieć, że rozliczenie PIT online niesie ze sobą również inne korzyści. Pierwszą z nich jest szybsza odpowiedź z Urzędu Skarbowego. System elektroniczny znacznie ułatwia pracę urzędników. W związku z tym przesyłając PIT pocztą lub za pośrednictwem usługi e-PIT możesz liczyć na znacznie szybszy zwrot podatku na swoje konto.

Jakie dokładnie narzędzia pomocnicze oferuje ci w tej kwestii internet?

Podstawowym sposobem na rozliczenie PIT online jest pobranie elektronicznego formularza i przesłanie go pocztą mailową. Nie musisz jednak samodzielnie go uzupełniać. Możesz do tego celu użyć specjalnych kalkulatorów podatkowych. Bez problemu znajdziesz je w internecie.

Z pomocą w radzeniu sobie ze skomplikowanym formatem podatku dochodowego przychodzi również rząd. Na oficjalnej stronie rządowej znajdziesz zakładkę opatrzoną nazwą Twój e-PIT. Właśnie za pośrednictwem tej strony będziesz mógł uzupełnić swoją deklarację podatkową, zweryfikować ją i później przesłać do akceptacji.

Warto zauważyć, że narzędzia automatyczne często są skuteczniejsze niż wypełnianie PIT-u samodzielnie. Nie ma bowiem opcji wystąpienia błędów, chyba, że sam wprowadzisz błędne dane.

Twój e-PIT – od czego zacząć?

Wypełnienie deklaracji podatkowej przy użyciu usługi Twój e-PIT jest banalnie proste. Wystarczy, że wejdziesz na rządową stronę i zalogujesz się do usługi. Jest na to kilka sposobów. Możesz użyć swoich danych podatkowych (imię i nazwisko, numer PESEL) lub zrobić to za pośrednictwem profilu zaufanego.

Utworzenie profilu zaufanego wymaga co prawda weryfikacji tożsamości. Niektóre banki jednak umożliwiają zrobienie tego bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej – cały proces wypełniania deklaracji odbywa się automatycznie.

Internetowe kalkulatory PIT – co musisz o nich wiedzieć?

Internetowe kalkulatory PIT działają na prostej zasadzie – wprowadzasz dane, a aplikacja samodzielnie uzupełnia formularz podatkowy. Później takowy musisz przesłać drogą mailową do Urzędu Skarbowego w twoim mieście.
Warto jednak przed wysłaniem upewnić się, że nie popełniliśmy żadnych błędów podczas wprowadzania danych do kalkulatora. Może to bowiem spowodować odrzucenie deklaracji podatkowej i konieczność ponownego jej wypełnienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here